865 Ten zeerste zou de taak onzer troepen verlicht worden, wan neer, nadat ons gezag op de operatiebasis voldoende gevestigd is, daar in hoofdzaak de verdere taak, welke voornamelijk be stuursaangelegenheden zal betreffen, zoo spoedig mogelijk dooi afdeelingen gewapende politiedienaren kon overgenomen worden. Zij zouden gesteund kunnen worden door eene licht bewapende geringe afdeeling van het leger. Liefhebbers voor gewapende politie zijn er echter weinig, althans, indien het vooruitzicht bestaat, de hoofdplaatsen te moeten verlaten. Worden zij verder op het laatste oogenblik pas aangeworven, dikwerf uit lieden die nimmer eenig achter- laadvuurwapen gehanteerd hebben en ook van discipline enz. geen begrip hebben, dan is hun waarde gering. Toch kunnen zulke afdeelingen gewapende politiedienaren van veel nut zijn. Is eenmaal ons gezag voldoende bevestigd, dan behooit als bezettingstroep slechts een geringe militaire macht achter te blijven om bij onverwachte gebeurtenissen op te treden, doch overigens moet de handhaving van ons gezag aan de bestuurs ambtenaren met gewapende politie toevertrouwd worden. Het voordeel zal verkregen worden, dat ons gezag in korten tijd zich intensiever over een bepaald gebied kan uitbreiden en dat eerder een gedeelte van de expeditionnaire troepen naai de garnizoenen kan terugkeeren. De moeielijkheid is dus om de noodige goede krachten voor zulke afdeelingen gewapende politie steeds beschikbaar te hebben. Het wil mij voorkomen, dat in de eerste plaats moet getracht worden daarbij te doen dienst nemen gewezen militairen met voldoende physiek. Inlandsche soldaten echter met meer dan 18 jaren dienst hebben dikwerf weinig militaire waarde meer en zullen ook niet meer bij de gewapende politiedienaren op hun plaats zijn. Voor Europeanen is wellicht 12 jaar de uiterste grens. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat de voorwaarden van een engagement zoodanig gewijzigd werden, dat onze inlandsche mi litairen zich bij indiensttreding verbonden bv. tot: I. M. T. 189 7. 61

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 349