866 A. Minstens 6 jaren actieven militairen dienst; B. de overige jaren te zamen tot een maximum van 15 jaren, bij de gewapende politiedienaren; C. daarna 3 jaren tot legerreserve? Na 18 jaar dus is hij van alle verplichtingen ontslagen. Wordt hij na 6 jaren gediend te hebben niet meer goedge- keuid om aan diensten te velde deel te nemen doch nog niet ongeschikt voor de overige militaire diensten dan gaat hij over bij de gewapende politie. Wel geschikt zijnde, kan hij 12 jaren actief in het leger die nen, doch moet daarna 3 jaar bij de gewapende politiedienaren en 3 jaar bij de reserve dienen. Dit is slechts een ruwe schets. In hoeverre of iemand, dienende bij de gewapende politie, minder soldij enz. zal genieten en an- deie details blijven hier achterwege. Tei vei hooging van de militaire waarde der gewapende poli tiedienaren zal een deel van het kader en wellicht ook van de ongegradueerden uit Europeanen dienen te bestaan. Ook voor hen zoude wellicht wijziging der engagementsbepalingen ge- wenscht zijn. Op de aangegeven wijze zouden meerdere compagnieën ge wapende politiedienaren worden gevormd, die in vredestijd ovei Java en over de andere bezittingen verdeeld, de taak dei tegenwoordig in geen goeden reuk staande gewapende politie konden overnemen. Vooral de indeeling van Euro peanen bij de detachementen op de hoofdplaatsen zou wel licht tot meerdere veiligheid kunnen bijdragen en is vooral met het oog op het zich steeds uitbreidend Europeesch publiek gewenscht. Ook zoude de instelling van dergelijke compagnieën gewapende politiedienaren de zoo gehate schuttersdiensten voorgoed kunnen doen ophouden. Vooi ls zullen zij in geval van een B. V. een machtigen steun kunnen verleenen aan het actief leger, dat bovendien dan over jeugdigei klachten zou kunnen beschikken dan nu het ge val is. Meeidere uitgaven zullen ongetwijfeld het gevolg van een en andei moeten zijn doch tegelijk zou men eene bezuiniging bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 350