870 Geheel anders is het evenwel in ons koloniaal leger, dat bestaat uit beroepsoldaten, die dag in dag uit, jaar in jaar uit geoefend worden, niet alleen bij vredesmanoeuvres, maar waarvan een groot deel kan bogen op.eene rijke oorlogservaring. Vermeerderen de bezwaren aan een nachtmarsch verbonden, in hooge mate met het toenemen van de sterkte der colonne, wij hebben hiervoren reeds gezien, dat ons reglement geen vriend is van nachtelijke ondernemingen op groote schaal. En nu is het, dunkt mij, weer slechts een kwestie van oefening en ervaring, om met een dergelijken, kleinen troep den hoogst- mogelijken graad van bewegelijkheid te bereiken. Alle nachtelijke oefeningsmarschen moeten een tactischen grondslag hebben. Er moet van den troep en van de officieren geëischt worden, dat zij leeren langs een aangewezen weg, waarvan geen haarbreed mag worden afgeweken, met orde en stilte in den kortst mogelijken tijd een van te voren bepaald punt te bereiken. Daarbij kan het van nut zijn, dat men van meet af aan zich gewenne om den marsch volgens vaste regels uit te voeren, opdat die regels door de praktijk tot een tweede natuur worden. Als zoodanig zouden wij de volgende aanbevelen lo. de orders voor den marsch moeten kort voor het uur van aanvang worden bekend gemaakt met het oog op geheim houding en opdat een ieder leere, zich in korten tijd, ook gedurende den nacht, marschvaardig te maken; 2o. de orders, die aan iedereen, van den hoogste tot den laagste bekend gemaakt moeten worden, bevatten: a. het uur van afmarsch b. den marsch vorm; c. den te volgen weg; d. het te bereiken marschdoel; 3o. de troep verzamelt in de voor den marsch aangegeven formatie op den marschweg; 4o. de grootst mogelijke orde en stilte moet onder alle om standigheden bewaard blijven; het rooken is verboden, honden mogen nimmer den troep volgen; 5o. commando's worden niet gedaan. Op de signaalfluit worden eenvoudige teekens afgesproken voor halt, voorwaarts, de vijand is in de nabijheid;

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 354