871 6o. er mag nimmer geschoten worden, ook niet door de veiligheidstroepen 7o. ieder commandant marcheert aan het hoofd van zijne afdeeling; 80. alle officieren zijn voorzien van een kompas met lichtende wijzerplaat (wij bevelen daarvoor aan het kompas patent kapitein Bézard, dat ook zeer practisch is hij eene vluchtige terrein-opname.) 9o. de verbinding wordt steeds naar voren onderhouden; lOo. aan het hoofd wordt een regelmatig, kalm tempo onder houden het halthouden moet zooveel doenlijk vermeden worden. Ho. de onderdeelen, waaruit de colonne bestaat, volgen zonder eenige tusschenruimte onmiddellijk op elkander, om afdwalen van afdeelingen op de eenvoudigste wijze te voorkomen 12o. tijd en krachtsinspanning zijn twee gewichtige factoren, die noodzaken zoolang mogelijk gebaande wegen te volgen. In 's vijands land moet men bewoonde oorden vermijden; 13o. er wordt steeds in ééne colonne gemarcheerd; 14o. bereden officieren verrichten den marsch te voet; 15o. de trein der- colonne wordt tot het strik noodzakelijke beperkt; 16o. de veiligheidstroepen, die tot het uiterste beperkt worden, marcheeren op korten afstand alleen op den marschweg. Omtrent de marschsnelheid valt op te merken, dat een ge middeld cijfer daarvoor onmogelijk kan worden vastgesteldhet meer of minder donkere van den nacht, de toestand en de ken nis van de wegen, toestand van den troep, zijn geoefendheid en nog tal van andere factoren zijn hierop van invloed. Nog meer geldt dit voor den marsch querfeldein. De Engelschen berekenen •den afgelegden afstand onder alle omstandigheden op niet meer dan 1,6 K.M. per uur, zeer zeker een laag cijfer, dat voor teleur stellingen vrijwaart. Yon Treuenschwert noemt een afstand van 2 K.M. querfeldein reeds „eine ganz schone Marschleistung." In plaats van naar gemiddelden te gaan zoeken, is het m.i. beter, dat de officieren door veelvuldige oefening en door eene nauwgezette bestudeering van de kaart leeren, om onder bepaalde omstandigheden alle factoren, gunstige en ongunstige, in rekening te brengen om zoo te komen tot een gemiddeld cijfer voor een

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 355