872 bepaald aangegeven geval. Raadzaam zal het zijn daarbij een groote veiligheidscoëifficient in te voeren. Het is beter op een geschikt punt te wachten, wanneer men te vroeg komt, dan te trachten in het laatst het marschtempo uit te strekken, wan neer men vreest, te laat te zijn. Over het houden van rusten gedurende de nachtmarschen,. loopen de meeningen van de verschillende voorschriften zeer uiteen. Punt 61 van onzen Leidraad Velddienst bepaalt, dat alleen de noodzakelijke rusten worden gehouden; weder aanmarchee- rende, overtuigen de sectiecommandanten zich, dat niemand achterblijft. Het Duitsche voorschrift acht een korte rust om de 2 uur voldoendein Frankrijk, Rusland en Italië wordt aan gedrongen op de regelmatige rusten om het uur. „Halts should be at stated hours and for a definite period," zegt de Combined Training. Het Fransche voorschrift eischt, dat de manschappen zich gedurende de rusten niet verwijderen, doch gaat tevens van het beginsel uit, dat meerdere rusten noodzakelijk kunnen zijn, daar de vermoeienissen van een nachtmarsch veel grooter zijn dan over dag. Terwijl de meeste reglementen verbieden,.dat de manschappen zich neerleggen, staat het Russische voorschrift dit toe, maar eischt alleen, dat de man het geweer bij zich houdt. Daar wij van het beginsel zijn uitgegaan, dat een nachtmarsch kort moet zijn en dat troepen, die aangewezen worden voor nachtelijke operatiën, nog geheel frisch moeten zijn, gelooven wij,, dat het beginsel in onzen Leidraad neergelegd, de meeste na volging verdient. Voor wij van de nachtmarschen overgaan tot den nachtelijken aanval, willen wij uit de krijgsgeschiedenis wijzen op een geheel ongemotiveerden nachtmarsch. Toen de generaal Baratieri in den avond van den 29sten Februari 1896 zijn uit vier brigades bestaand occupatieleger alarmeerde en met nachtmarschen liet aanrukken op de niet bezette stellingen van Rebbi Arienni en Chidane Meret, waren zijne troepen bij het aanbreken van den dag niet alleen sterk verward geraakt (de brigade Albertone ettelijke K.M. te ver naar voren en de reserve-brigade Ellena door kruising van colonnes te ver terug) maar ook zoodanig ver moeid, dat toen de vijand overging tot den aanval op de meest

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 356