874 in een nachtmarsch zouden afleggen, om bij het aanbreken van den dag den aanval te ondernemen. Majoor Springer moest in de richting van Molteno bij de aanvalstroepen aansluiten,, terwijl 2 compagnieën van Putterskraal als reserve bij Molteno- zouden blijven. In den voornacht kon men rekenen op mane schijn, terwijl als marschroute werd aangewezen de weg Mol teno Stormberg die naast de spoorbaan ligt (zie plaat XVII A) zoodat verdwalen onmogelijk werd geacht, te meer nog, omdat men eenige goede gidsen had weten te krijgen. (Terloops willen we er op wijzen, dat het Fransche reglement in punt 286 voor schrijft: La direction a suivre est indiquée par un chemin ou une ligne bien marquée du sol"). Was dus de onderneming met het oog op den grooten afstand, waarop men nog van de tegenpartij verwijderd stond, van huis uit reeds bedenkelijk, in de uitvoering kwamen daar nog tal van grove fouten en tekortkomingen bij, die de zaak nog verergerden. Om te beginnen kon niet op tijd beschikt worden over het noodige spoorwegmaterieel, zoodat de manoeuvre een dag moest worden uitgesteld. Op den 9eu December zou des namiddags het spoorwegtransport op een zoodanig tijdstip aan vangen, dat de aanvalscolonne van daar om 7 uur 's avonds zou kunnen afmarcheeren naar de 9 K.M. ver gelegen Goosen's hoeve. Hier zouden eenige uren gerust worden, om vervolgens met frissche krachten bij het aanbreken van den dag de zadel hoogte ten Zuiden van Stormberg aan te vallen. Het detache ment van den majoor Springer zou zelfstandig op den rechter flank omvattend aangrijpen, den Rooikop bezetten en den Boeren den terugtocht afsnijden. Dit detachement bleef echter rustig in zijn kantonnement, daar het geen bevelen kreeg, omdat de- telegi aafbeambte in Putterskraal, wien het bevel tegen midder nacht van den 9en December overhandigd werd, vergat dit over te seinen, terwijl de staf verzuimde eenige controle uit te oefenen op dien civielen beambte. Het onbeduidende spoorwegtransport, was slecht geregeld; uren lang zaten de manschappen in de- brandende zon opeengepakt op de open bakwagens. Het laatste- echelon kwam pas 830 N.M. te Molteno aan, zoodat de nacht marsch om 9 in plaats van om 7 uur begon. Generaal Gatacre, die reeds tijdig des namiddags te Molteno was aangekomen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 358