876 bataljon, de beide batterijen (de raderen met stroo omwonden) de bereden infanterie (de paarden aan den teugel geleidende) en eindelijk onder commando van den overste Edge het veld hospitaal met de ziekendragers en een munitiecolonne onder dekking van een maxim. Niemand was belast geworden met het in elkander zetten van de marschcolonne. Een gevolg daarvan was, dat tusschen de infanterie en de artillerie eene opening ontstond van bijna een half uur. Hetzelfde overkwam den trein, die het verband met het overige deel der colonne geheel verloor en in plaats van den weg naar Steynsberg moederziel alleen dien naar Stormberg insloeg. Edge begon weldra te merken, dat de zaak niet pluis was en liet halt houden. Op dat moment vervoegde de oorlogscorrespon dent van de Times zich bij hem, die eveneens den weg naar Stormberg was uitgereden en reeds dicht nabij de stelling der Boeren was gekomen, zonder iets van de colonne te kunnen ontdekken. Edge reed in galop terug naar Molteno, om nadere inlichtingen in te winnen bij den commandant der beide reserve- compagniën. Dit was de overste van den staf Waters, die de eerste bespreking van Gatacre in het station van Molteno had bijgewoond. Diensvolgens gaf Waters aan Edge de verzekering, dat hij op den goeden weg was, alle troepen waren immers naar Stormberg atgemarcheerd. Edge keerde terug en bevond zich bij het aanbreken van den dag 2 K.M. voorbij Goosenshoeve, dus 10 K.M. van de hoofdmacht. Deze was, door de gidsen geleid, voortdurend doorgemarcheerd op den weg naar Steynsburg, tot zij kort na middernacht voor een spoorwegovergang stond. Gatacre begreep, dat de gidsen verzuimd hadden, den weg rechts bij Yan Zyll's hoeve in te staan. Ook zij waren misschien wat al te vluchtig met de ge wijzigde plannen van den generaal in kennis gesteld en wilden hunne dwaling niet bekennen. Zij beweerden, opzettelijk een kleinen omweg te hebben genomen om gemakkelijker de kopjes te kunnen bereiken, die nu niet meer dan 2| K.M. verwijderd konden zijn. Gatacre gaf om 1 uur des nachts bevel om bij Robertshoeve een uur rust te houden. Om ook Steynsburg te bezetten, waren op den 9den December, de detachementen der Boeren, die Oostelijk van Stormberg in

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 360