- 878 - Toen in de algemeene verwarring de Engelsche artillerie vuur bracht op de eigen infanterietoen de Boeren hunne vuurliniën versterkten en hunne vuuruitwerking merkbaar begon te worden, weken de aanvallers, nadat nauwelijks een halfuur na het vallen van het eerste schot was verloopen, terug. Op dat oogenblik begon de afdeeling Grobler hen in den rug te bedreigen, waardoor de terugtocht al meer en meer in een wanordelijke vlucht overging. Een 600 man, die zich achter den krans gedekt hadden en daar gedeeltelijk van uitputting in slaap waren gevallen, werden krijgsgevangen gemaakt. Om 11 uur bereikte het treurig overschot der colonne, na een marsch en een gevecht van 14 uren met een verlies van 135 dooden en gewonden en 2 stukken geschut, totaal uitgeput en geheel gedemoraliseerd haar uitgangspunt. De nachtelijke aanval. Het ligt niet in onze bedoeling van het begin tot het eind het verloop van een nachtelijken aanval te volgen. Evenmin zullen we den lezer vermoeien met de beantwoording van vra gen, die ons in verband met de verhoudingen in het Indische leger slechts op het gebied der „graue Theorie" zouden voeren. Het schijnt mij toe, dat het voor ons van zeer weinig practische waarde is, lang stil te staan bij de kwestiehoe moet cavalerie bij een nachtelijkën aanval gebruikt wordenis het noodig en nuttig, of lastig en overbodig om artillerie mede te voeren. Wij zullen dat immers toch nooit doen, ook al kwamen we na lang wikken en wegen tot het besluit, dat bet goed zou zijn, ons van de medewerking der hulpwapens te verzekeren. Wij willen ons evenmin de vraag stellen, of onze moderne artillerie, die wij misschien toch ook wel eens zouden kunnen kiijgen, nog zou toelaten het ouderwetsche middel toe te passen om hare raderen met stroo te omwinden, of zou het nu meer passend gevonden worden, bij elke batterij eenige stellen gummi- radbanden mee te voeren, die om de raderen der mede te voeren stukken zouden geslagen kunnen worden? Wij willen een oogenblik Uwe aandacht vragen voor de wielrijderscompagnie, waarvan groot nut kan worden getrokken om overvallingen op kleine schaal op grooteren afstand uit te

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 362