-- 879 voeren. De meeste militaire schrijvers zijn van meening, dat het gewenscht is, den wielrijder op het laatste moment niet van zijn rijwiel te scheiden en bevelen daarom voor nachtelijke overvallingen het gebruik van opvouwbare rijwielen aan, die bij de laatste handeling door den man op den rug behooren te worden gedragen. 'tls mij tot heden onbekend gebleven, of onze Indische wiel- rijdersafdeeling behoorlijk haar aandacht schenkt aan nachtelijke oefeningen. Dat ook hier door eene goede opleiding groote resultaten kunnen worden verkregen, blijkt uit het volgende. In den herfst van 1903 legde de kapitein Girard met 2 compagnieën wielrijders den weg van Berzieux (N. W. van St. Menchould) naar Sedan (afstand 85 K.M.) in een stikdonkeren nacht zonder lantaarns af met eene gemiddelde snelheid van 13 K M. per uur- De marsch begon te Berzieux des avonds om ll15; Sedan werd bereikt om 5i3 's morgens. De gemiddelde snelheid, waarmee Girard zijne compagnie laat rijden is 15 K.M., zonder de haltes horaires mee te rekenen, die in Frankrijk voorschriftmiissig zijn. In bijzondere omstandig heden kan het tempo opgevoerd worden tot 20 K.M.in zwaar terrein, waarin ook met de fiets aan de hand gemarcheerd moet worden, rekent hij gemiddeld op 8 K.M.een gewone dagmarsch is 75 a 80 K.M., soms kan in 24 uur een afstand van 120 K.M. zijn afgelegd. De le alinea van punt 527 van ons Inf. Regl. luidt: „zonder voldoende kennis van het terrein der handeling en van den tactischen toestand der tegenpartij, beloven nachtelijke aanvallen weinig resultaat". De Combined Training schrijft voor: „In neither case should such an operation be undertaken without first reconnoitring as thoroughly as possible the ground over which the attacking force must pass." „Eine wesentliche Bedingung für den Erfolg des nachtlichen Kampfes ist eine genaue Orientierung im Terrain und möglichst auch fiber den Gegner. Sie wird in der Regel am Tage vorher durch Rekognoszierung gewonnen werden müssen," zoo het Duitsche Inf. Exz. Regl, terwijl het Russische voorschrift voor het gevecht van afdeelingen uit de verschillende wapens bestaan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 363