880 - de, bepaalt: „voor de uitvoering van een nachtelijken aanval is het noodig, dat men zich vooraf goed over de opstelling orienteere, •en in het geheugen prente, hoe het terrein der handeling eruit ziet, niet alleen bij dag, maar ook bij nacht, terwijl geene moeite gespaard mag worden om betrouwbare gidsen te krijgen." Het jongste Fransche reglement glijdt in 3 puntjes, 1 voor alge- meene beschouwingen, voor den aanval en de verdediging elk •ook 1, zeer vluchtig en losjes met een Franschen slag over het nachtgevecht heen. Van de hierbedoelde verkenningen wordt niets anders gezegd dan: „Toute attaque de nuit doitviserun objectif nettement déterminé, autant que possible reconnu 1,avanco'. Zijn voorganger was openhartiger en verklaarde: „11 est avantageux d'opérer sur un terrain connu, soit qu'on y •ait déja combattu soit qu'on ait eu le temps de l'étudier et de le parcourir avant la nuit". Alle ïeglementen eischen aizoo, het eene gebiedender dan het andere, eene voorafgaande verkenning van het terrein der actie en van den vijand. Dit nu moge goed en waar zijn, als men het oog heeft op grootere ondernemingen, naar mijne meening zou het streng doorvoeren van dit beginsel voor ons zeer remmend werken en oorzaak worden, dat menige gunstige gelegenheid om een slag te slaan ongebruikt bleef. Het blijft immers de vraag, of wel altijd tijd beschikbaar is voor eene voorafgaande, nauw gezette verkenning. Zeker, in den vestingoorlog en in den strijd om versterkte veldstellingen, waar men geruimen tijd op korten afstand tegenovei elkander staat, daar is volop gelegenheid en daar is het ook gebiedend noodzakelijk, volkomen op de hoogte re zijn van den aard en de ligging van 's vijands werken en hindernissen, zoodat de onderneming met volledige kennis van zaken plaats heeft. Anders is dit evenwel in den bewegings in den veldoorlog, daar veranderen de toestanden en de ver houdingen eiken dag, daar zal men nimmer volledig ingelicht kunnen zijn omtrent de groepeering van den vijand en wilde men daarop wachten, men zou het krachtigste hulpmiddel eener goede bevelvoering, het initiatief, missen. Zijn in den vesting oorlog de veiligheidsmaatregelen van den tegenstander tot in d°e kleinste bijzonderheden uitgewerkt, eischen de aangelegde hin dernissen van den aanvaller uiterste krachtsinspanning om die

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 364