881 te overschrijden, in den veldoorlog mag men over het algemeen op- gunstiger verhoudingen rekenen, daar komt het moment dei- verrassing eerder en beter tot zijn recht dan in den positieoorlog. Het is hekend, dat de Chineesche bevolking in Mandsjoerije den -Japanners herhaalde malen uitstekende spionnendiensten heeft bewezen en meer dan eens gidsen leverde voor nachte lijke ondernemingen. Van hoe onberekenbaar veel nut zal het voor ons zijn, wanneer wij er in een oorlog tegen een B. V. staat op kunnen maken, dat de inlander op onze hand zal zijn, dat hij onze zaak als de zijne beschouwt en met hart en ziel tracht mede te werken om den aanvaller van zijn grond te ver drijven. De beste diensten, die hij ons kan bewijzen, zijn spion nendiensten. Inlanders kunnen zich dikwijls ongestraft in de- onmiddellijke nabijheid van den vijand ophouden, zij kunnen zich tot in bijzonderheden nauwkeurig op de hoogte stellen van de- dislocatie van den vijand bij het aanbreken van den nacht. En wanneer zij onze commandanten daarvan onmiddellijk op de hoogte stellen en bereid zijn om dienst te doen als gids bij nachtelijke ondernemingen, dan geloof ik, dat onze bevelvoe rende officieren hun plicht zouden verzaken, door zich te houden aan het voorschrift van de eerste alinea van punt 527. In de goede verstandhouding van Chineezen en Japaneezen, in de goede diensten door de eersten den laatsten bewezen ligt voor ons naast leering ook eene ernstige waarschuwing opge sloten. Nu reeds is het merkbaar aan den toon der in Indië verschijnende Chineesche dagbladen, dat de Chineezen zich meer en meer vereenigen om hunne belangen tegenover het Gouver nement te doen gelden en dat zij daarbij gaarne zouden willen rekenen op moreelen of daadwerkelijken steun van Tapan. Mochten wij ter eeniger tijd in Indië met Japan in een oorlog- gewikkeld worden, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de Chineezen op Java daarin dezelfde rol zullen spelen als hunne stamgenooten in Mandsjoerije gedaan hebben. En gelijk wij er hoogen prijs op moeten stellen, dat de inlanders onze zijde zullen kiezen, van even groot belang is het ook voor ons om ons dan te vrijwaren tegen spionnage van de Chineesche bevolking. Wij wenschen thans nog even stil te staan bij de vraag of

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 365