882 - tegen eenzelfde object bij een nachtelijken aanval in ééne colonne moet worden opgetreden of dat het van belang is, te trachten meerdere punten tegelijk aan te grijpen. Punt 530 van ons Exc. Regl. is daarin beslist: „Het aanvallen op meerdere plaatsen is meestal voordeelig, indien genoegzame zekerheid bestaat, dat die punten door den aanvaller gelijktijdig zullen worden bereikt. Vóór elk aanvalspunt zal in voorste gevechstlinie, in den legel niet meei dan één compagnie aangewezen worden. De compagnieën op verschillende aanvalsobjecten afgezonden, volbrengen haar opdracht onafhankelijk van elkander en onge acht of pogingen van sommige harer worden afgeslagen." De Combined Training schrijft voor: „de aanval kan gedaan worden op 2 of meer punten van 's vijands positie en dan wordt de aanvallende afdeeling verdeeld in 2 of meer colonnes, ieder met een eigen object. De aanval moet gelijktijdig plaats hebben." In het jongste Iiansche reglement wordt gezegd: „Loisque plusieurs attaques doivent se produire en même temps, chacune d'elles a son objectif distinct et conserve une certaine indépendance de mouvement." Men houde goed in het oog, dat hier sprake is noch van convergeerende, noch van evenwijdige colonnes, die tezamen en in onderling verband tegen één zelfde punt worden ingezet, om dit, elkander wederkeerig steunende, gelijktijdig aan te grijpen. JNimmei ontweipe men een nachtelfjken aanval tegen één punt door meerdere colonnes, die afmarcheerende van ver schillende plaatsen, op een aangegeven tijdstip bij dat ééne punt moeten samentreffen en waarbij handelingen van de eene colonne afhankelijk worden gemaakt van die der an dere. Colonnes die in de duisternis van elkander gescheiden maicheeien, zijn niet in staat onderling het verband te bewaren, en in weerwil van alle berekeningen en gemaakte afspraken zal het louter en alleen van het toeval afhangen, dat zij op het gewilde moment op het gewilde punt samenkomen. Hoe langei de inleidende nachtmarsch is, hoe meer die nood zaakt tot het vereenigd houden van den troep, die tegen een bepaald punt zal ageeren. Alleen in het geval, dat men zich

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 366