883 op zeer korten afstand van de tegenpartij bevindt en dat elke colonne de beschikking heeft over een zeer goeden weg, die met den anderen nabij het aan te vallen punt samenkomt, alleen in die gevallen is het marcheeren met gescheiden colonnes te rechtvaardigen. Hetzelfde geldt voor colonnes, die parallel aan elkander mar cheeren naar een object, dat zij gelijktijdig op verschillende punten in verband moeten aangrijpen. Daar de commandant van de eene colonne niet kan weten, wat er bij de andere voorvalt, is samenwerking ten eenen male uitgesloten. Geheel anders is het evenwel, wanneer men meerdere colonnes, ieder met een zelfstandige opdracht tegen een zelfde object laat optreden, zonder dat samenwerking eene bepaalde nood zakelijkheid is, al blijft zij daarom zeer gewenscht. Om schromelijke vergissingen te voorkomen is het noodig, dat alle commandanten bekend zijn met elkanders opdrachten en dat het tijdstip der overvalling ongeveer gelijk genomen wordt. Tegen een aanval uit slechts ééne richting zijn de tegen maatregelen veel eenvoudiger, dan wanneer hij gelijktijdig of kort na elkander op verschillende punten wordt uitgevoerd. In dit geval kan de verrassing, de schrik bij den overvallene tot den hoogsten graad worden opgevoerd; het moreele effect van eene dergelijke handeling is overweldigend en het lot van den strijd zal in korten tijd beslist zijn. Indeeling in meerdere colonnes is dus niet alleen gewenscht, zij kan zelfs noodzakelijk wezen, daar men nooit met stellige zekerheid kan weten, welke van de vele punten het gunstigste voor den aanval is. Daar, waar men vermeende het gemakkelijkste te kunnen doordringen, daar is de verdediger misschien ook het meest op zijne hoede, terwijl de oogenschijnlijk moeilijkste aanvalsrichting in de uitvoering de gemakkelijkste zou kunnen blijken. Evenals men door het koopen van meerdere loten de kans op een trek uit de loterij verhoogt, op dezelfde wijze wordt ook de kans op succes verbeterd door in meerdere colonnes op meerdere punten één object aan te grijpen. Dat daardoor de sterkte van iedere colonne op zich zelf vermindert, mag niet als een bezwaar geldenhet is zelfs gewenscht de colonnes zoo klein mogelijk te nemen. Hoe

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 367