- 889 aan het licht gekomen om over dag over een goed bestreken vlakte aan te vallen, waardoor bij Methuen opnieuw het plan rijpte om de stellingen bij Magersfonteinkop door een nacht- marsch te naderen. Hij wilde eerst versterkingen afwachten en zich tijd gunnen om zijne wonde te doen heelen. Den lOden December was zijn troepenmacht zoodanig aange vuld, dat hij beschikte over 3 infanterie-brigades (de Garde- de Highlander- en de 9e) een zelfstandig bataljon, een marine-de tachement, een cavalerie-brigade, 5 veld- en 1 rijdende batterij, 1 houwitserbatterij, 1 12 ponder Marinebatterij en een marine kanon van 15 c.M., benevens een ballon-afdeeling. Op nog geen 10 K.M. afstand van zijn kamp aan de Modder- rivier hadden de Boeren zich met ongeveer 6000 man en eenige stukken versterkt in een sterke stelling aan beide zijden van de spoorbaan. De stelling strekte zich uit van Langebergshoeve over de halte Merton Siding naar Magersfonteinkop. In den avond van den lOden December waren de strijdkrachten dei- Boeren aldus verdeeld: op den rechtervleugel ten Westen van den spoorweg 1500 man onder A. Cronjé; in het centrum 2500 man, 5 Kruppkanonnen en 2 pompons onder P. Cronjé, op den linkervleugel van Magersfonteinkop tot aan de Modderrivier 2000 man met een paar pompons. Deze vleugel werd eigenlijk ge commandeerd door de la Rey, maar deze was juist vertrokken, om aan zijne vrouw het overlijden mede te deelen van hun zoon, die in het gevecht aan de Modderrivier gewond was ge worden. Ten Zuiden van de Modderrivier stond een detachement onder majoor Albrecht, Het voorgelegen terrein liep langzaam af naar de Modderrivierhet was slechts schaars met gras en struik gewas begroeid, hier en daar stond een termietenheuvel. Voor deze stelling werd op last van de la Rey aan den voet van den Magersfonteinkop, die steil oploopt, een rij loograven aangelegd om den dooden hoek weg te nemen en beter partij te kunnen trekken van de gestrekte baan der Mausers. Gedurende al die dagen, welke aan den aanval voorafgingen, gebeurde er niets wat geleek op eene ernstige verkenning der stelling. Hoewel men 14 dagen lang beschikte over 2 regi menten cavalerie en eene sterke bereden infanterie, wist men van de sterkte en de groepeering der Boeren weinig meer, dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 373