891 infanterie zouden met het aanbreken van den dag te paard gaan en den aanval der Highlanders op den rechtervleugel be geleiden. De artillerie opent van uit hare opstelling op den lOden het vuur, zoodra het voldoende licht zal zijn geworden. Voor den eigenlijken aanval gaf de generaal Wauchope de volgende bevelen. Dicht nabij de vijandelijke stelling gekomen, zal het voorste bataljon, de Black Watch, halt houdenhet tweede bataljon, de Seaforth, plaatst zich links, het derde, de Argyll and Suther land, rechts daarvanhet 4e, de Light Infantry, reserve. Ieder bataljon der voorste linie vormt met 2 compagnieën e.en tirail leurlinie met 5 pas onderlinge tusschenruimte, daarachter 2 compagnieën als ondersteuningstroepen, de 4 overige compagnieën bataljonsreserve. Na volbrachten opmarsch legt de tirailleurlinie zich neer, zet de bajonet op en bestormt bij het aanbreken van den dag de vijandelijke stelling. Voor de uitvoering van dezen opmarsch moet op zijn minst genomen op 15 minuten gerekend worden. De frontbreedte der brigade zou 2200 M. bedragen hebben, terwijl de voorste compag nieën de lijn, waarin de Black Watch hadden halt gehouden, minstens 600 M. moesten overschrijven om de overige troepen in de diepte ruimte te geven voor de gevechtsontwikkeling. In den loop van den lOden was het beginnen te regenen, tegen het vallen van den avond werd de regen harder en ging ten slotte over in een tropischen, wolkbreukachtigen stortregen, gepaard met bliksemschichten en donderslageneen ideaal weer voor eene o\ervalling. Evenwel begon men er in het Engelsche hoofdkwartier reeds ernstig over te denken, om de manoeuvre af te gelasten. Generaal Wauchope adviseerde voor het doorzetten en om half één in een dikke duisternis en in een hondenweer marcheerde zijn Highlanderbrigade af. In weerwil van alle voorzorgsmaatregelen, gingen er vóór den af- marsch nog 2 geweren af, wat echter door het noodweer onmogelijk door de Boeren kan gehoord zijn. Dit was voor hen trouwens ook niet noodigom 2 uur lagen ze met den vinger aan den trekker in hunne stellingen. Door den geweldigen regen was de weg en het aangrenzende terrein in een waren modderpoel herschapen^ waaruit hier en daar steenen en struiken staken, terwijl slinger-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 375