897 - en zekeren tijd eene bepaalde macht kunnen ontwikkelen, eene macht, die voor dat oogenblik eerbied afdwingt en het een of andere gedeelte der strijdende mogendheden dwingt de bestaande internationale bepalingen niet te overtreden, uit vrees met de ter plaatse aanwezige strijdmiddelen in botsing te komen. Wat is handhaving der neutraliteit? Dat is het nimmer plegen van daden of handelingen door de regeering ten voor- deele van een der oorlogvoerende partijen; het beletten, dat door eene der betrokkene partijen oorlogsdaden verricht worden op grond- of territoriaal gebied der neutrale staat; het voor komen van handelingen of daden door personen van de eene of de andere oorlogvoerende natie op grond- of territoriaal gebied van den neutralen staat, waardoor deze personen zelf of de schepen, waarop zij zich bevinden, wederom in staat gesteld worden tot het plegen van oorlogshandelingen. De voorzorgen, te nemen ter nakoming dezer verplichtingen, zijn niet onder een algemeenen regel te brengen. De te nemen maatregelen hangen geheel af van de strategische ligging der in oorlog zijnde rijken ten opzichte van den neutralen staat of hare koloniënen van de te verwachten taktiek. Zoo zullen die maat regelen bij een eventueelen oorlog tusschen Japan en Amerika geheel anders moeten zijn als die, genomen bij den laatsten Pussisch-Japanschen oorlog, bij welke gelegenheid de vloot van Eodjestwensky na haar vertrek van Madagascar feitelijk overal in onzen archipel kon worden verwacht. Alvorens dus nadere beschouwingen over de neutraliteits- handhaving onzer koloniën te houden bij een veronderstelden Japansch-Amerikaanschen oorlog, is het noodig de strategische ligging der beide rijken en hunne bezittingen ten opzichte van onzen Indischen archipel na te gaan, en in de tweede plaats de te verwachten taktiek onder de oogen te zien. Ik behoef mijne lezers niets te vertellen over de ligging der landen en hunne bezittingen; voor degenen, die nauwkeurige inlichtingen wenschen te hebben omtrent afstanden tusschen verschillende havens, enz., verwijs ik naar mijn artikel in het Marineblad van 1 Mei j. 1., alwaar zij tevens een nauwkeurige opgave over de beide zeemachten zullen vinden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 381