898 Wat de te volgen taktiek betreft, zoo kwam ik tot het navolgend besluit, in den breede uitgewerkt in het Marineblad van 24 Juni d. a. v. Daarbij werd van de veronderstelling uit gegaan, dat het doel der Japansche regeering zou zijn, de Philippijnen en the Hawaii territory (Sandwich eilanden) te vermeesteren terwijl Amerika voorloopig slechts zou trachten dit te beletten. Door Japan zouden dan de volgende maatregelen genomen kunnen worden. Ie. Manilla en Olongupo worden geblokkeerd. 2e. De kabels Manilla-Shanghai en Manilla-Guam worden verstoord. oe. Guam wordt tijdelijk bezet, alle mogelijke zaken, waar van de slagvloot nut zou kunnen trekken, worden vernietigd. Het eiland blijft onder observatie, nadat de bezetting weder geëmbarkeerd is. 4e. Een tiansportvloot, geëscorteerd door oorlogsschepen, wordt zoo spoedig mogelijk naar Sual of Salomagne gezonden,' ten einde een landingsleger aan den wal te zetten. 5e. Het landingsleger rukt zoo snel mogelijk op, ten einde het beleg voor Manilla en Olongupo te slaan. 6e. Hulpkruisers worden bemand en bewapend. 7e. Na ontvangst der tijding van het vertrek der Amerikaan- sche slagvloot van Honolulu worden kruisers en hulpkruisers uitgezonden met de order tusschen Formosa en Luzon, op de Oostkust der Philippijnen en tusschen Mindanao en Celebes te kruisen. Van Amerikaansche zijde zijn de hieronder volgende maat regelen te verwachten. Ie. De Philippijnsche pantserkruisers vereenigen zich te Olongapo. 2e. De toipedobootjagers worden over Manilla, Olongapo en steunpunten verdeeld. 3e. De Manillabaai wordt door mijnen voor groote schepen afgesloten. 4e. Overdag door onderzeebooten en 's nachts door torpedo- bootjagers worden voortdurend uitvallen gedaan. 5e. Bij bericht van eene in de nabijheid der kust aangekomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 382