904 zal worden, vrij gering, uitgezonderd de reeds genoemde moge lijkheid, dat de Amerikaansche vloot op de N. kust van Nieuw Guinea kolen wil overnemen. De waarschijnlijkheid, dat de Japan- sche vei kenners een der eilanden tusschen Halmaheira en Nieuw Guinea zullen aandoen, om van daar het terrein te blijven ver kennen, is al heel gering. Toch zullen vier flottieljevaartuigen dienen te worden aangewezen om dit terrein af te kruisen, ten einde tegen alle mogelijke gebeurtenissen gedekt te zijn. Wan neer^ de Amerikaansche slagvloot verwacht kan worden, moet het resteerende gedeelte van het Nederlandsche eskader dat is één pantserschip zich naar de N. kust van Guinea begeven. Het aantal kan tot drie uitgebreid worden, wanneer de bewa king van Ternate en Menado tijdelijk aan één schip wordt over gelaten. Doch zelfs dit aantal is te geiing en men zou het tot zes kunnen opvoeren, wanneer alle schepen van dit eskader aan hunne stations onttrokken worden, hetgeen echter naar mijne meening een groote fout zou zijn. Dit eskader valt dus slechts te versterken door middel van uitzending van schepen uit Nederland, waardoor deze scheeps macht op acht of negen schepen gebracht zou kunnen worden. Zooals hiervoren reeds opgemerkt is, zou deze uitzending recht vroegtijdig moeten geschieden, willen de uitgezonden schepen niet te laat komen. Voor deze uitzending zou bij deze om standigheid in de eerste plaats de „Heemskerck" in aanmerking komen wegens zijne gevechtswaarde, die grooter is dan die van de kiuisers. De geringe kolenberging zou geen beletsel zijn, zooals gebleken is bij de uitzending van de „Piet Hein." In Holland zal de „Heemskerck" niet noodig zijn, terwijl, met het oog op den geringen kolenvoorraad, dit schip een te Menado of Ternate gestationneerd pantserschep kan aflossen. Het, tei observatie van de Amerikaansche slagvloot uitge zonden eskader zal Ansoes, bezuiden het veel grootere Jappen? als basis kunnen nemen, en verder van af de Humboldt baai tot Doreh een afstand van 400 mijl de bewaking van de flot tieljevaartuigen overnemen. De laatstgenoemde blijven kruisen tusschen Doreh en Halmaheira. Komt de slagvloot in zicht, dan begeleidt het eskader dit op behooi lijken afstand, totdat dè Soeloearchipel bereikt is,

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 388