905 waarop de schepen zich over Menado, Ternate, Talaud- en Sangieilanden verdeelen. De Amerikaansche vloot is dan voor zoo ver begeleid geworden, als er gevaar voor neutraliteits- schending was. De vier beoosten Halmaheira kruisende flot tieljevaartuigen kunnen hun station verlaten, en zich voegen bii die op de Noordkust van Celebes. Uit het medestoomen van ons eskader blijkt, dat de schepen steeds eene hoeveelheid kolen aan boord moeten blijven houden waarmede 2000 mijl afgelegd kan worden. Van daar, dat de „Heemskerck" voor dezen dienst minder geschikt is. Ter voorziening in de behoefte aan kolen zullen steeds voorraden dienen te worden aangevoerd naar Ansoes, tenzij een voldoende voorraad aan den wal opgeslagen wordt, hetgeen in ieder geval op Menado en Ternate zal moeten geschieden, al vorm dit een reden te meer voor eene krachtige bewaking ïei plaatsen. De aanwezige torpedobooten mag ik wat bewapening, enz- betreft bij mijne lezers als bekend veronderstellen. Aangebouwd voor plaatselijke verdediging, zijn zij uit den aard der zaak minder geschikt voor kruisdiensten. Uit gebrek aan meerdere flottieljevaartuigen zullen de torpedobooten toch kruisdiensten moeten verrichten, wanneer de eerste hun station voor ko en- laden moeten verlaten. Tevens zullen de torpedobooten gebruik worden voor het overbrengen van berichten aan vreemde en eigen schepen. Dit laatste alleen, wanneer de verbinding door middel van de draadlooze om de eene of andere reden verstoord is. Het spreekt van zelf, dat men verwachten mag, dat alle schepen, belast met kruisdiensten, een toestel voor telegrafeeren aan boord hebben. De gemeenschap der schepen onderling en met de hoofdstations zal niet altijd verzekerd zijn, daar de a - standen dikwijls vrij belangrijk zijn. Zoo bedraagt die van het Noordelijkste eiland der Talauergroep tot Menado 240 mijl, die van Toli Toli tot Menado 272 mijl, terwijl de mogelijkheid be staat, dat de flottieljevaartuigen op het oostelijke kruisgebie een gegeven oogenblik 400 mijl van elkander vei wij er zijn. Wordt dus ergens hulp gevraagd, zoo zal deze, wat het weste lijk deel betreft, in het ongunstigste geval in ongeveer 23 uren

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 389