907 Aangezien er echter niet meer zijn, blijkt hieruit dat door een onvoldoend aantal het waken tegen neutralitaitsschending niet behoorlijk door de marine kan uitgevoerd worden. Met de geringe vaart van de flottieljevaartuigen, moeten deze schepen toch nog strooken van 150—200 mijl bewakenhet is duidelijk, dat dit kruisgebied voor een behoorlijke contro leering op alles, wat er op dat terrein gescheidt, veel te groot is. Ten einde hier weer aan tegemoet te komen, is weer ver meerdering van het aantal noodig, of moeten er schepen gebruikt worden met een veel grootere snelheid. Het aantal groote schepen, wanneer dit op acht is gebracht, is voldoende, evenals dat der torpedobooten voor zoover de diensten betreft, welke ik laatstgenoemden vaartuigen hier heb toegedeeld. Wat de qualiteit der gebruikte weermiddelen betreft, het navolgende De dienst der flottielje vaartuigen bestaat uit kruisen, en be letten, zoo noodig met geweld, dat er daden verricht worden, die in strijd zijn met onze neutraliteitsverklaring. Voor kruisdienst is de hoofdvereischte, dat de daarmede belaste schepen, wanneer het noodig is, eene groote snelheid kunnen ontwikkelen. De gemiddelde dienstvaart der flottieljevaartuigen is tusschen 9 en 11 mijl; gedurende eenigen tijd zijn enkele in staat 12 mijl te loopen. Voor den tegenwoordigen tijd is deze snelheid geheel onvoldoende, wanneer men slechts bedenkt, dat de nieuwe groote vrachtbooten al ruim 12 mijl behouden. Ten einde zoo noodig met geweld zijn wil te kunnen doorzetten, is een vereischte, dat het schip eenige gevechtswaarde heeft; hieraan mankeert ook wel iets bij onze flottielje vaar tuigen die met slechts twee achterlaadkanons van 10.5 c. m. bewapend zijn. De schepen, die ontmoet zullen worden, zijn voornl. verken ningsschepen, kruisers en torpedobootjagers, in het algemeen dus snelle schepende bewapening zal van het type afhangen. Kruisers en verkenners zullen bewapend zijn met kanons van 15 en 12 c. m., dus voor onze flottieljevaartuigen eene te sterke partij, wanneer geweld met geweld gekeerd moet worden. Beide soor ten van schepen zouden zich bovendien spoedig door hun meer dere snelheid buiten het bereik onzer flottieljevaartuigen kunnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 391