908 begeven, evenals dit het geval is met de torpedobootjagers. Voor neutraliteitshandhaving deugen de flottieljevaartuigen dan ook met doch kannen zij, daar geen ander materieel aanwezig is, niet vervangen worden. Snelheid blijkt een hoofdvereischte te zijn voor het materieel bij^ neutraliteitshandhaving, tenzij het aantal beschikbare schepen uitengewoon groot is. Groot torpedomaterieel komt dus in de eerste plaats hiervoor in aanmerking. De bestaande torpe dobooten zijn door hun geringe waterverplaatsing van 100 ton minder geschikt om dagen lang menschen aan boord te bergen, vooral niet bij eene tropische hitte. Dit echter buiten beschouwing gelaten, zoo hebben deze booten nog het groote nadeel van te weinig brandstof aan boord te kunnen bergen, zoodat zij niet ang genoeg op hun station kunnen verblijven, terwijl de tor pedobootjagers steeds buiten hun bereik kunnen blijven. Hunne bewapening met 2 kns v/ 3. 7 c. m. kan even goed op de werf achtergelaten worden. Deze bootjes kunnen in tijd van oorlog slechts dan diensten bewijzen, wanneer geen jagers in de nabij* Zljn' Aangezien in een tegenwoordigen oorlog het jager- type overal en altijd wordt aangetroffen, zal het voordeel, dat wij nog eens van onze bootjes hebben zullen, wel niet bijster groot zijn. Toch vinden deze booten nog beschermers, die wellicht bekoord werden door hun geringe aankoopsprijs. Waren wij in het bezit van torpedobootjagers van het Japansche type-een type van ongeveer 400 ton uit de praktijk voortge sproten—dan zouden deze belangrijke diensten kunnen bewijzen bij onze neutraliteitshandhaving en de plaatsvervangers der flottieljevaartuigen en kusttorpedobooten zijn. Het grootere materieel, dat door ons gebruikt moet worden, t. w. 5 pantserschepen en 3 kruisers, voldoet ook minder aan de eischen, die men mag stellen. Het laatste soort is algemeen veroordeeld geworden. De hoofdgebreken zijn: weinig bescher ming van romp, onbeschermde opstelling der vuurmonden, te lichte batterij en te geringe snelheid voor den tegenwoordigen tijd. Bij de hier behandelde neutraliteitshandhaving kunnen deze schepen echter zeer zeker nog diensten bewijzen, doch dezelfde diensten zouden door pantserschepen en pantserkruisers verricht kunnen worden, terwijl voor oorlogsdaden deze laatste soorten

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 392