911 stemmen op tot de invoering van het juist-en snelvarenander zijds trachte men meerdere belangstelling en lust in de schietoe feningen bij den man te verkrijgen door het bezigen van schijven, welke hem het resultaat van zijn eigen schot doen zien, doordat zij bij een treffer onmiddellijk verdwijnen. Vandaar het zoeken naar een zoogenaamde valschijf. Voor het vuren met scherpe munitie en bij de opleiding in het schieten met patronen tot kamerschietoefeningen zou dit geen bezwaar ople veren, indien men op metalen schijven kon vuren. Maar bij het gebruik van metalen schijven maakt men het schietterrein en de omgeving hoogst onveilig en gevaarlijk, terwijl hun aanmaak met de daaraan verbonden inrichting, zeer kostbaar zijn. De vroeger beschreven valschijf komt nu aan het hierboven aangehaalde streven in dubbelen zin tegemoet, is bovendien absoluut gevaarloos, en kan door haar eenvoudig beginsel, prak tische en zekere werking, hare goedkoope overal gemakkelijk aan te maken en op te stellen inrichting, wellicht tot een gewenschte oplossing leiden. Wenscht men nu aan de schietopleiding en oefening van den man de richting tot vorming van goede oorlogsschutters te geven, dan vange men daarmede reeds bij de voorbereidende schietoefeningen aan. Men make deze vooral niet te langdradig en eentonig, beoefene ze vaak maar niet te lang achter elkander, en be stede, vooral in den aanvang, veel zorg aan de opleiding van den enkelen man. Het langdurig richten, waartoe men helaas zoo veelvuldig aanleiding geeft door van den leerling reeds dadelijk te eischen, dat zijn geweer volkomen in de richting komt, vermijde men; 't vermoeit de oogen te zeer; de man gaat steeds onduidelijker zien en 't komt herhaaldelijk voor, dat hij in plaats van beter te richten, veel grooter afwijking aan zijn richtlijn geeft. Reeds bij alle voorbereidende schiet oefeningen, omschreven in 53 van ons tóchietvoorschrift, zou men derhalve veel oefeningen kunnen invoeren, waarbij men den man slechts een beperkten tijd voor richten toestaat, telkens verschillend, beginnend met 20 secunden, daarna 15 en eindelijk 10 secunden voor elke nieuwe richting, om dan tusschenbeide weer geen bepaalden tijd aan te geven en

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 395