913 losvallen. Deze schijven zijn gemakkelijk te snijden uit vellen stroobordpapierde kleur (khakikleurig) is uitstekend en ze zijn goedkoop. Yijf dusdanige valschijven zijn naast elkander opge steld aan het einde der tafel, met de ondereinden van de latjes c' vast aan dien tafel geschroefd, zoodat van voren gezien, zich ook 5 kop-,borst-,romp-,eenmans-,en ruiter-schijven naast elkander vertoonen. Aan de schijven is een stukje bamboe met ijzerdraad bevestigd, waarmede zij in een kram, boven aan de latjes c' gestoken worden, en waardoor men naar verkiezing alle schij- vensoorten bezigen kan. Deze inrichting nu kan gebruikt worden voor het gewone individueele vuur, het schieten op plotseling te voorschijn komende of gedurende een bepaald tijdsdeel zichtbare schijven en voor het juist- en snelvuren. De losse einden der touwtjes, waarmede de schijven opgetrok ken worden, leidt men onder het tafelblad door naar voren,, naar de standplaats van den schutter of naar een zijwaarts gelegen waarnemingspost, waar zij door een enkelen man bediend kunnen worden.' Trekt men deze touwtjes aan, dan komen de schijven op, naar verkiezing één voor één, dan wel 2 of 3, of allen tegelijk. Bij: een treffer verdwijnt dan de getroffen schijf, welke door een trekken aan het daarop werkende touwtje weder opgericht en ingesteld wordt zonder dat het noodig is, dat de daarvoor aangewezen man zijn stand- of zitplaats verlaat. Toestel B fig. 1 en 2 pi. XXIX is een eenvoudige inrichting voor een beweegbare schijf, welke eveneens bij den schutter, of van uit een zijwaarts gelegen waarnemingspost door middel van een touw zonder eind bestuurd kan worden. De inrichting blijkt voldoende uit de teekening. C, fig 1 pi. XXIX, is een houten bak, gevuld met aarde, dienende tot borstwering en ter bescherming van de daarachter gelegen inrichtingen. De hoogte is zoodanig, dat de schijven er juist met den onderkant uitsteken. Men plaatst de tafel voor een kogelvanger of muur, en kan naar verkiezing, door gebruik te maken van een der inrichtingen A of B, alle soorten van oorlogsdoelen aangeven. Door koppe ling der latjes c' kan men eveneens plotseling te voorschijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 397