916 Bij verandering van doel, dient zij dien echter wèl te verlaten, om andere schijven boven aan de latten c' te bevestigen. De beste, veiligste en gemakkelijkste inrichting, welke zonder veel arbeid of kosten op de bestaande schietbanen aan te brengen ware, is derhalve de hier genoemde. Ad. c. zie fig 4. De trektouwen voor de schijven behoeven hier slechts kort te zijn en vereischen geen bijzondere inrichting voor de opheffing van de zwaarte en de wrijving van dat touwalleen kan men de uiteinden verbinden aan een hefboom, waarmede de man gemakkelijk de schijf op kan trekken. Deze man behoeft zijn zitplaats in den waarnemingspost we- dei om alleen te verlaten, wanneer van schij vensoort verwisseld moet worden. Maar ook dan, is hij absoluut veilig, omdat de schijven naar voren vallen, en hij deze, in neergeslagen toestand verwisselt, waarbij hij steeds door de borstwering gedekt blijft. Eén enkele man kan daarbij weder het mechanisme van ver scheidene naast elkander geplaatste schijven bedienen, van af zijn zitplaats: Het dichten der kogelgaten behoeft niet te geschieden, want de schijf valt bij een treffer weg, zoodat het herstellen na de oefening kan plaats vinden. De aanwending van deze schijfinrichting geeft dus den schutter reeds dadelijk oorlogsdoelen tegenover zich, welke bij een treifen steeds verdwijnen; het bedieningspersoneel wordt tot een mi nimum gereduceerd. Dit personeel is steeds een absolute veiligheid gedurende het schieten verzekerd. Door het gebruik van houten en bord papieren schijven blijft de veiligheid van het schietterrein, der bedieningsmanschappen en van de omgeving verzekerd, terwijl een groote besparing aan tijd verkregen wordt, welke geheel ten goede der oefening komen kan. Waar zulks op hooge terreinen mogelijk is, kan de waarne mingspost, welke zooals uit de schets fig. 4 blijkt, tevens dient tot borstwering voor de bedieningsmanschappen en de schijf inrichtingen, gedeeltelijk en zulks naar gelang van den stand

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 400