918 schutters, ziet men dus niets dan een, over de geheele breedte doorloopende, lage borstwering (de waarnemingspost), waarachter een tweede hoogere (de kogelvanger). En op een gegeven teeken (bij uitstek goed ware hier een verplaatsbare telefonische verbinding; anders dient dit, zooals nu, door middel van spion-spiegels en vlaggen te geschieden) verschijnen op verschillende punten boven den rand der laagste borstwering stilstaande, dan wel onverwachts te voorschijn komende en weer verdwijnende of beweegbare doelen, al naar gelang de oefening, welke men wenscht te schieten, en de daar mede overeenkomende schijfinrichtingen, welke men gebruikt. Is dus deze inrichting voor de individueele oefeningen zeer aan te bevelen, bijzonder doelmatig leent zij zich voor de in dividueele en gezamenlijke oefeningen in het gevechtsschieten, waarbij de geheele breedte van het schietterrein door schutters, die op éénzelfden afstand schieten, bezet kan worden, om te vuren op een uitgebreide schijvenlinie van allerlei soort doelen, die naar verkiezing versterkt of verzwakt kan worden. Het hiervoren genoemde schieten op de tweelingbanen kan dan met succès worden toegepast, maar bovenal kunnen de opleiding en de oefening in het juist en snelvuren dan tot haar recht komen, terwijl de belangrijke tijdwinst omgezet kan worden in meerdere zorg bij de opleiding van den enkelen man. Wil men bij de schietoefening bovendien nog een treffer aan wijzen, dan kan dit op de nevenstaande figuur geschieden. Wenscht men de ringschijf te behouden, dan koppelt men eenige stangen c' aan elkander, en bevestigt er de ringschijf aan. Verder hierop door te gaan, zal wel niet noodig zijn; 't is "duidelijk, dat men de gelegenheid heeft om doelensoorten te gebruiken in den meest uitgebreiden zin, doelen, welke alleen verdwijnen, wanneer zij getroffen worden, maar dan ook bij eiken treffer. De schijven voor het schieten met scherpe patronen No. 1 moeten voor de valinrichting van hout of geprest papier ver vaardigd worden. Voor het vuren met scherpe patroren No. 3 is het voldoende^ indien voor alle schijven, ook de valschijven, stroobordpapier van 3 a 4 m. M. dikte gebruikt wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 402