919 Heeft men dan eensdeels eene betere gelegenheid gekregen tot opleiding en vorming van oorlogsschutters, de tweede factor, en zeer zeker niet de minste, om tot betere schietuitkomsten te komen, zal eveneens krachtig daartoe medewerken, omdat ongetwijfeld de zoo hoog noodige lust en belangstelling in het schieten zoowel bij onderwijzer als schutter zullen worden opgewekt. Want de schietoefeningen zullen dan hun langdurig en eentonig karakter verliezen, en de man zal steeds op doelen vuren, die zelf hem het resultaat van zijn schot doen zien, door bij een treffer onmiddellijk te verdwijnen en bij een misschot te blijven staan. Kan men zich nog niet met deze wijze van schieten en de inrichtingen hiervoren beschreven, waarbij al het schijfmateriaal gebaseerd is op valschijven, vereenigen, niets belet echter het nemen van een degelijke proef. Nieuwigheden worden niet gaarne aangenomen, blijken ook lang niet altijd verbeteringen te zijn, maar mogen daarom toch niet zonder meer verworpen worden, vooral, waar het zulk een voornaam punt als het schieten betreft, n. 1. de hoofd-factor voor den strijd; en het geringste wat mede kan werken om dat schieten te verbeteren, moet gretig aangegrepen, grondig onderzocht, en bij een voldoen ook beslist aangewend worden. In nauw verband met het in de voorgaande bladzijden be schrevene, staat nu ook een nieuwere wijze van schietopleiding en oefening, die meer dan tot nu toe het geval was gebaseerd moet zijn op de vorming van goede oorlogsschutters en welke mogelijk gemaakt wordt door de hier beschreven valschijveninrichtingen. Slechts in algemeenen zin zal hieronder een mogelijk gewenschte wijze van opleiding aangegeven worden. Reeds werd bij de voorbereidende schietoefening hiervoor gewezen op het nuttige en noodzakelijke van een richten op tijd van den beginne af aan. Bij alle oefeningen van 53 van het Voorschrift der Infanterie zouden derhalve die oefeningen op tijd ingevoerd kunnen worden. De oefeningen van 77 zouden veranderd kunnen worden in 2 klassen, eene klasse A, met oefeningen op de valschijven, gevende als doelen 5 eenmans-,romp-,borst- of kopschijven naast elkander, stilstaande en verdwijnende bij een treffer, benevens

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 403