931 de oefeningen blijven plaats hebben in den door hem gewensch- ten zin. i Wil de compagniescommandant deze veelomvattende taak naai behooren kunnen vervullen, dan behoort hij bereden te zijn. voor een voetganger is het onmogelijk voortdurend zoodanig op de hoogte te blijven van den algemeenen toestand bij twee tegenover elkander optredende partijen, dat hij als scheids rechter behoorlijke beslissingen kan nemen; dreigt door de een of andere oorzaak eene oefening niet den gewenschten loop te nemen, waardoor de leerzaamheid der oefening zou worden ggscliaad, dan behoort de compagniescommandant als leider door het doen binnenkomen van gefingeerde berichten, bevelen van den veronderstelden lastgever e. d. snel te kunnen ingrijpen, zoodat de oefening toch het gewenscht verloop krijgt. Hij moet, vóór dat belangrijke veranderingen in den gevechts toestand hebben kunnen plaats grijpen, zich van de eene afdeeling naar de andere kunnen begeven, hij moet in een woord den toestand beheerschen. Daarvoor zijn herhaalde plaatsveranderingen noodig, welke op den duur van den voetganger niet kunnen woiden geveigd en in ieder geval nooit snel genoeg kunnen geschieden. Nu men eindelijk tot eene rationeele oefeningswijze van den troep is gekomen, aanvaarde men haar ook in hare volle con sequentie en deinze er niet voor terug een maatregel te nemen, welke absoluut noodig is om alle voordeelen te kunnen genie ten aan dat stelsel verbonden: men make den compagnies commandant bereden. Moeilijk kan verwacht worden, dat er vele kapiteins gevonden zullen worden, die zich, ook zonder indemniteit voor paarden- fourage te genieten, de luxe kunnen veroorloven er een dienst paard op na te houden; op een leeftijd gekomen, waarop gewoonlijk de opvoeding der kinderen zware offers eischt, onderhevig aan herhaalde overplaatsingen, met den aankleve van dien en aan voortdurende zware finantieele aderlatingen voor de belasting, moeten de meesten toch al ware kunststukken uitvoeren om het geldelijk evenwicht te bewaren. Over een kapitaai van ongeveer f 500.noodig voor de aanschaffing van een behoorlijk rijpaard, beschikken slechts zeer weinigen;

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 415