- 937 de Maccluer golf gelegen Bira- en Sebiaarrivieren (Aug.). Nergens werd eenig verzet ondervonden, de registratie werd overal voortgezet, met heerendiensten bestaande uit verbetering der communicatiën werd in de nabijheid van Fakfak een aanvang gemaakt, terwijl met de inlevering van geweren werd voortgegaan. Medio Augustus waren reeds 728 vuurwapenen in ons bezit gekomen. Dekkingsdetachement der Wetenschappelijke Expeditie naar Zuid-Nieuw- Guinea (tot einde Juli '07). Was bestraffing in de eerste plaats het doel geweest, waarmede de maréchaussee-colonne naar het schiereiland Onin gezonden was, de we tenschap, het verzamelen van gegevens op allerlei gebied, stond op den voorgrond bij de uitrusting der expeditie, die medio April 1907 onder leiding van Dr. PI. A. Lorentz naar de mondingen der Oetoemboewe rivieren vertrok. Aan deze expeditie was een detachement ter sterkte van 40 karabijnen toegevoegd onder commando van den len Luit. der inf. C. Schultz. Den 17en April van Soerabaja vertrokken, werd den 2en Mei d. a. v- geankerd in de Oostbaai voor de mondingen van de op de Westkust van Nieuw-Guinea gelegen Oetoemboewe (Noord-rivier), welke met hare rech ter zijrivier, de Varenrivier, in de eerste plaats verkend werden. Bij een eersten tocht kreeg men reeds aanraking met de bevolking, die geheel naakt gaat en een krachtig ras schijnt. De bewapening be staat uit een boog met lange pijlen, lansen en speren, alle voorzien van houten, bamboe of beenen punten, en steenen bijlen. Vuurwapenen zijn waarschijnlijk niet aanwezig, ijzer bleek, in zoovere op te maken viel aan de begeerigheid om artikelen daarvan te ruilen, wel bekend. De bevolking toonde zich ditmaal niet vijandig, eenige dagen later echter den 7en Mei, toen de verkenning meer landwaarts in werd voort gezet, versperden ongeveer 20 prauwen met gewapenden den doortocht. Na een vergeefsche poging om ze met een enkel schot in de lucht schrik aan te jagen, werd de verkenning voor dien dag gestaakt, om ze den volgenden dag voort te zetten. Den lOen Mei werd begonnen met een bivak in te richten op een eiland Bivakeiland gedoopt, op het punt, tot waar het S. S. Zwaluw, de rivier opstoomen kon. Plet bivak werd afgesloten met een pagger, waarom heen aan drie zijden een lichte verhakking was aangebracht, de vierde zijde was aan een kreek aangeleund. Per stoomsloep werd van 15 tot 19 Mei de verkenning stroomopwaarts voortgezet en nieuwe bivakplaatseu uitgezocht, van Weelskamp en Sabang genoemd, naar eerstgenoemde werden voor 2 maanden vivres opgevoerd. Daar men meende, dat er zich boven Bivakeiland geen bewoners ophiel den en men daarenboven de inboorlingen belette zich meer stroomopwaarts

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 421