945 10. Kanton Grauwbunderland 1 korps met 117 cadetten. 11. Aargau: 20 korpsen 1671 12. Thurgan: 1 korps 138 13. Waadt: 1 n r 150 14. Neuenburg: 1 326 Totaal 53 korpsen met 6838 cadetten. Yoor 3208 cadetten werden in 1905 door den Bond wegens bet met goed gevolg doorloopen van eene schietklasse schietpremiën uitbetaald. In 1904 waren aanwezig 50 korpsen met 6149 cadetten (1). De keuze der uniform wordt aan de korpsen overgelaten. Het plaat selijke bestuur, c. q. de „Kadettenkommission" levert wapening en uit rusting. De uniform komt m. i. van slobkousen op 35 45 frs to staan. Het geweer kost 73 frs., waarvan de Bondsregeering de helft voor hare rekening neemt. Yoor de korpsen in het kanton Bern betaalt de kan tonnale regeering 20 van den kostenden prijs; het overige wordt door de korpskas betaald, evenals de munitie. De inkomsten van de korpskas worden gevormd door de schietpremiën en door bijdragen van particulieren en van de gemeente. Zoo stort do stad Thun per jaar 1400 frs. in de kas van het cadettenkorps. Het is nu de vraag, welk nut deze oefeningen voor de weerbaarheid van het volk kunnen hebben. In Zwitserland zelf hebben zij vele te genstanders, die beweren, dat het ontstaan van verkeerde voorstellingen van het soldatenberoep erdoor bevorderd wordt en dat de jongelingen bij het bereiken van den dienstplichtigen leeftijd meenen in het cadettenkorps al het noodige reeds in meer dan voldoende mate geleerd te hebben. Ook kunnen de oefeningen van verschillende korpsen bijéén de leiders allicht in de verzoeking brengen tot het uitvoeren van allerlei tactische en strategische kunststukken, welke voor hen zelve misschien heel be langwekkend, doch voor de opleiding der cadetten zonder eenige waarde zijn. De voorstanders wijzen echter op de gelegenheid, welke deze oefeningen bieden tot het aauleeren van voor militairen onontbeerlijke eigenschappen. Zij wijzen erop, dat belangstelling voor militaire aangelegenheden bij jongens van tien tot zestien jaren als 't ware in het bloed zit. Wordt nu deze belangstelling geprikkeld en vermeerderd door verstandig militair onderricht, dan zullen in die jonge harten vaderlandsliefde en gemeen schapszin, plichtbesef en gehoorzaamheid worden gevestigd, waardoor de weerbaarheid van het geheele volk in hooge mate wordt bevorderd. In elk geval worden de dienstplichtigen reeds op zeer jeugdigen leeftijd vertrouwd gemaakt met tal van zaken, welke men ten onzent aan vol- wassenen niet dan met tal van voorzorgen durft te leeren. Zoo zag ik 1) Ta?elienkalender fiir schweizerische WehrmaoBer 1907, blz 31.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 429