953 De dienstplichtigen zou ik willen brengen onder twee cate gorieën n. 1. een landweer en een landstorm, waarvan de eeiste voldoende geoefend en georganiseerd zou moeten zijn om tot onmiddellijken steun van het leger op te treden, terwijl de laatste eerst in tijden van gevaar voor oefening enz. opgeroepen zou moeten worden, hoewel uit den aard der zaak reeds te voren het noodige daarvoor zou moeten zijn voorbereid. De bestemming van landweer en landstorm maakt het m. i. noodzakelijk ze niet te brengen onder het Departement van Binnenlandsch Bestuur, doch onder dat van Oorlog. De Landweer. Wordt in Europa voor de oproepingen in groote mate reke ning gehouden met den leeftijd der dienstplichtigen, teneinde hen, die moeilijk te missen zijn in hunne betrekkingen of in hunne gezinnen, vrij te laten, de bijzondere omstandigheden, waarin wij hier in Indië verkeeren, dwingen tot beperking. Onder de landweer zou ik willen brengen allen, die den, 18 (17) jarigen leeftijd reeds hebben bereikt en niet ouder zijn dan 40 jaren, welke personen dan ingelijfd zouden moeten worden bij landweerafdeelingen ter plaatse hunner inwoning. Het oprichten daarvan op alle plaatsen, waar dienstplichtigen zijn, is eene onmogelijkheid, waar deze gedeeltelijk op groote afstan den van elkaar en van de centra der bevolking wonen en aan de afdeelingen de eisch van voldoende sterkte gesteld moet worden. Om deze redenen moeten bepaalde plaatsen voor de oprichting aangewezen worden, terwijl voor elke plaats een kring dient te worden vastgesteld, waarbinnen de dienstplich tigen, die overigens daarvoor in de termen vallen, tot de land weer behooren. De straal van dezen kring zou m.i. niet grooter genomen moeten worden dan lx/2 paal, daar anders voor een deel der landweerplichtigen de afstand tot het vereenigingspunt te groot zou worden. Waar echter in groote plaatsen hierdoor een groot aantal dienstplichtigen zou vrij blijven, bestaat de mogelijkheid om door het vormen van meerdere kringen dit te voorkomen. Uit den aard der zaak moet hiermede bij de indeeling bij korpsen en compagnieën rekening gehouden worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 437