957 waarvoor physiek geschikte eervol ontslagen of gepensioneerde luitenants of onderluitenants, van beide legers in aanmerking zouden komen, zoomede de onderofficieren van de landweer, mits voldaan hebbende aan het examen voor 2e luitenant bij de landweer. Na drie jaren dienst als 2e luitenant zou bevor dering tot le luitenant moeten volgen. Onderofficieren, voldaan hebbende aan bovengemeld examen, die wegens gebrek aan vacature op de plaats hunner inwoning niet zouden kunnen worden aangesteld, zouden zijn op te nemen in een candidaten-register, terwijl zij bij mobilisatie van den landstorm dadelijk daarbij als officier zouden moeten worden ingedeeld. Om bij mobilisatie van den landstorm over het noodige ka der te kunnen beschikken, acht ik het noodig bij de landweer compagnieën een dubbel stel in te deelen. Hoe ik mij de opleiding van onderofficieren tot officier en de vorming van het kader voorstel, zal blijken bij de behandeling van de oefening van de landweer. De benoeming, bevordering en het ontslag van officieren zou ik willen doen geschieden door den Commandant van het Leger, terwijl voor onderofficieren en korporaals deze bevoegdheid dan te stellen zou zijn in handen van de Afdeelings- of Gewestelijk Militaire Commandanten. Hoornblazers en tamboers zouden door de korpscommandanten aangesteld kunnen worden. In den aanvang zal het vermoedelijk niet mogelijk zijn over het noodige aantal te beschikken, indien de eischen van bekwaam heid worden gesteld, nader door mij te vermelden. Als over gangsmaatregel zouden officieren en gegradueerden van de schut terijen voorloopig als zoodanig gehandhaafd kunnen worden en hun een bepaalde tijd toegestaan, om zich te bekwamen voor het dan af te leggen examen. Aangezien zonder geldelijke voordeelen zeker steeds een in compleet aan officieren en kader zou voorkomen, acht ik het geven van een toelage een noodzakelijk iets. Hoofdofficieren bataljonscommandanten zouden m. i. jaarlijks moeten ontvan gen f 900, kapiteins f 600, luitenants f 300, onderofficieren f 100 en korporaals f 50.— Voorts zouden de bataljons- en compag nies- (detachements-) commandanten eene vergoeding voor ad-

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 441