959 en landstorm, zooveel artillerie ontbreken als behoort bij de infanteriesterkte, die bestemd is tot versterking van dat veld leger zoodat al dadelijk m. i. voor 3600 man landweerartillerie te vormen zou zijn. Het voorkomende bij de cavalerie betreffende de tegemoet koming voor onderhoud zou ook moeten gelden voor de artillerie- paarden. Ook wat ik aanteekende betreffende opleiding van officieren der landweercavalerie zou voor de artillerie nood zakelijk zijn. Waar ik uitbreiding van mobiele artillerie noodig acht in verband met het oprichten van landweerinfanterie, moet ik ook nog wijzen op de noodzakelijkheid van het vormen van land- w7eer vestingartillerie. Ook het personeel van dit gedeelte van de artillerie, zal bij mobilisatie blijken te zwak te zijn. Dit zal reeds het geval zijn, doordat reserve vuurmonden in gebruik genomen worden. Na eenigen strijd zal aanvulling noodig zijn en niet aanwezig blijken. Ook landweer vestingartillerie moet dus opgericht worden. Yoor mobiele artillerie zullen dienstplichtigen te Batavia, Soerabaija, Willem I in aanmerking komen, voor vestingartil lerie die te Batavia, Soerabaija, Semarang en Willem I. Ook het korps genietroepen eischt uitbreiding, zoodat indien mogelijk ook landweergenietroepen gevormd moeten worden. Nu de genie in Tjimahi gelegerd is, noem ik als plaats, waar de landweer van dit wapen opgericht zou kunnen worden Ban doeng. Bij uitbreiding van het leger is de geneeskundige dienst ook te versterken. Officieren van gezondheid kunnen dan getrok ken worden uit de op Java aanwezige particuliere geneesheeren en gepensioneerde officieren van gezondheid, militaire apothekers uit de particuliere apothekers, paardenartsen uit de veeartsen. Deze personen zouden dan reeds vóór de mobilisatie voorzien moeten worden van eene instructie, waarin ook wenken zouden moeten voorkomen, speciaal betrekking hebbende op datgene, wat zij moeten weten, zoodra zij als militair geneesheer, apo theker of paardenarts optreden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 443