964 Voor het afnemen der examens zou een commissie benoemd moeten worden, zoo mogelijk bestaande uit een hoofdofficier (kapitein) en twee kapifeins (luitenants) van het wapen waartoe de aspirant-luitenant (gegradueerde) behoort, terwijl voor de oornblazers het examen op gelijke wijze als bij het leger af genomen zou kunnen worden. Behalve hetgeen opgenomen is in het oefeningsprogramma van de landweer zullen de aspirant-luitenants moeten kennen de taktiek (met weglating van al het overbodige) het kaart, ezen en de administratie der compagnie. Zij zullen practisch moeten kunnen optreden, behalve als sectie (pelotons) comman dant, ook als compagnies (batterij - escadrons) commandant, aspiranfc onderofficieren (korporaals) zullen op de hoogte moeten zijn van hetgeen voorkomt onder het programma van oe emngen, daarbij als sectie comdt. (groepscomdt.) moeten kunnen optreden en onderwijs kunnen geven. De fouriers en sergeanten-majoor zullen bovendien moeten kennen de compagniesadministratie, welke echter heel wat een- voudiger zou kunnen zijn dan die van het staand leger. De kleeding voor de landweer zou moeten bestaan uit een eenvoudig veldtenue van katoen van zoodanige kleur, dat zij zoo min mogelijk afsteekt bij het terrein, een hoed van bamboe vlechtwerk, gelijk gekleurd. Als onderscheidingstuken zou op de kraag geborduurd kunnen wor en een L en het cijfer van het bataljon, terwijl de rangs- distinctieven gelijk zouden moeten zijn aan die van het staand leger, de graden aangegeven zouden kunnen worden door één twee drie en vier liggende biezen op de mouwen, onderschei denlijk voor korporaals, sergeanten, fouriers en sergeanten majoor. In vredestijd zou elk landweerplichtige de behoeftigen ui gezondeid in zijn kleeding moeten voorzien, terwijl bij mobi lisatie kosteloos verstrekt zouden moeten worden een veldtenue een paar slobkousen, een veldflesch, een veldzak, een kapotjes en twee paar schoenen. Aan de officieren van de landweer alsmede aan de onder officieren, die voldaan hebben aan het examen voor 2en luite nant, zou toegestaan kunnen worden buiten dienst de blauwe uniform en het groote tenue van de officieren van het staand

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 448