970 niet vreemdelingen beschikt moeten worden om den invaller af te weren, terwijl zoo mogelijk ook van Inlanders gebruik gemaakt zal worden. Bij de berekening der legeruitbreiding met landweer en land storm heb ik geen rekening houdende met de andere wapens en diensten voor Java verkregen 6 landweer- en 8 landstorm infanteriebataljons, uitsluitend bestaande uit Europeanen, Arn- boineezen, Menadoneezen, Ternatanen en Timoreezen. In een oorlog tegen een buitenlandschen vijand krijg ik dus vermoedelijk eene vermeerdering met II bataljons, terwijl indien niet tijdig de veldbataljons van de buitenbezittingen zijn terug getrokken in het gunstigste geval slechts over 15 veldbataljons kan beschikt worden, zoodat de versterking niette versmaden is. Het is echter mogelijk het aantal bataljons nog meer uit te breiden door de landweer- en landstormbataljons te bezigen tot vorming van gemengde bataljons. Van de veldbataljons, die in vredestijd een overcompleet hebben, benevens van de depotbataljons komen Amboineezen en Inlanders vrij, terwijl, door bij oorlogsgevaar de werving onbeperkt open te stellen, over Amboineesche, Timoreesche en Inlandsche recruten beschikt wordt, Door de eerst vermelde militairen, die zooveel mogelijk in de afdeeling zouden moeten blijven, waar zij zich bevinden, tot compagnieën te vereenigen en deze met landweertroepen tot bataljons, zouden gemengde korpsen verkregen kunnen worden uit 1 comp. landweer en 3 comp. Inlanders. In verband met den korteren oefeningstijd van den landstorm en de nog niet geoefende recruten zou voor hen eene andere indeeling gevolgd moeten worden, waarbij bij de Amboineesche bataljons 2 en bij de Inlandsche bataljons 3 compagnieën landstorm zouden komen. Hoeveel bataljons op die wijze gevormd zouden kunnen worden, zou nu reeds eeni- germate vast te stellen zijn. Ik stel mij voor, dat dit zeker een tiental meer zou zijn, zoodat dan op Java aanwezig zouden zijn 39 bataljons infanterie, de hulptroepen nog niet mede gerekend. Aan infanterie zou dan eene sterkte van ongeveer 24000 man aan de verdediging kunnen deelnemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 454