974 de laatste door de middenstof gaan, de eerste toestel in trilling brengen. De toestellen bij den gever bij deze nieuwe soort telegrafie hebben ten doel electrische golven op te wekken, die den ont vanger op groote afstanden door de lucht heen moeten opwekken om mede te trillen, terwijl men daarbij in staat moet zijn, die golven naar verkiezing op elk oogenblik en voor korteren of langeren duur te laten uitstralen. De basis, waarop het geheele stelsel gevestigd is, is de eigen schap van een electrische vonk om in den ether trillingen te doen ontstaan, wanneer die vonk het gevolg is van een snel heen en weer gaande ontlading van een Leidsche flesch, bij voorbeeld te weeggebracht door het hamertje van neef bij den klos van Ruhmkorff. Heel globaal beschouwd heeft men dus bij den seingever noodig een klos van Ruhmkorff A (zie schake- lings schema lig. 11 plaat) welke gevoed wordt door een batterij D, waarvan de stroom gesloten en geopend kan worden door een Morse-sleutel C en een Leidsche flesch of wel een inrichting waardoor wisselstroomen opgewekt worden. De secundaire ge leider van den klos van Ruhmkorff moet in verbinding staan met den eigenlijken straaluitzender, alwaar de vonk gevormd wordt en deze toestel nu is door Prof Righi te Bologna ontworpen, hoewel later ook andere toestèllen daarvoor gebezigd werden. Tusschen twee goedgepolijste bollen van metaal, die ook een zekere massa bezitten, welke eveneens van invloed is, springt de vonk snel heen en weer en hierdoor ontstaan de trillingen. De zuivere beschrijving van dezen oscillator zullen wij hier achterwege laten. Wat de ontvangtoestel betreft, deze moet zoodanig gevoelig zijn, dat de uitgezonden golven op groote afstanden haar nog beïnvloeden. De hoofdtoestel hier is dan ook de zoogenaamde „Coherer" van Branly. Deze nam bij zijn proefnemingen waar, dat enkele metaalpoeders, die als zoodanig slechte geleiders voor electriciteit zijn, en wel voor zwakke stroomen, heel wat minder weerstand aan die zelfde stroomen bieden, wanneer zij door electrische trillingen getroffen worden en van deze eigenschap maakte hij gebruik tot het samenstellen van bovengenoemd werktuigje. Lodge, die deze zaak nader bestudeerde, meende

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 458