975 aanvankelijk, dat de metaaldeeltjes, die los naast elkaar lagen, onder den invloed van electrische bestraling dichter bij elkaar kwamen, waardoor uiterst kleine en voor het oog onzichtbare vonkjes ontstonden, die zoodoende de metaaloppervlakken aan elkaar welden waar een veel mindere weerstand het gevolg van was. Aangezien de samenwelling echter zeer oppervlakkig is, is een lichte schok voldoende om alle samenkleving weer op te heffen en den weerstand weer te vermeerderen. Het is nu duidelijk dat men van zulk een toestelletje door een betrekkelijk eenvoudige inrichting gebruik kan maken om den duur der golven aan te geven en den stroom, die doorge laten wordt benut kan worden om een hamertje in beweging te brengen dat tegen het toestelletje aantikt, waardoor de groote weerstand weer optreedt. Wederom globaal beschreven bestaat de ontvangtoestel uit twee stroomgeleidingen. De eene afkomstig van een kleine batterij gaat door den coherer heen en door een electrornagneet. Vermindert nu de weerstand in den coherer door het aankomen van golven op den coherer, dan gaat de stroom door en begint de electrornagneet te werken, die dan een contact maakt in een tweede stroomgeleiding waarin de stroom door een sterkere batterij geleverd wordt. Deze stroom geleiding heeft twee doeleinden en wel teekens te geven in een Morseschrijftoestel en ten tweede door het aantrekken van een hamertje den weerstand in den coherer weer te vergrooten. Hierdoor derhalve wordt eerstgenoemde stroom weer verbroken en heeft dit ook het ophouden van den stroom in de tweede geleiding tengevolge, waardoor alles weer in den oorspronkelijken toestand terugtreedt en weer voor opvangen van een tweede teeken gereed is. In het kort is dus de heele werking deze: Door het drukken op den Horsesleutel in de seintoestel wordt een stroom gesloten, die de klos van Ruhmkorff in werking brengt, waardoor in den golfuitzender vonken overspringen, die golven teweeg brengen, welke zich in den ether voortplanten. Komen deze in aanraking met den coherer dan wordt daarin de weerstand verminderd, het anker van de Morseschrijftoestel wordt aange trokken en het teeken daardoor opgenomen. Het hamertje slaat den coherer weer aan en een nieuw teeken kan overgebracht worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 459