976 By zijn eerste proefnemingen gelukte het Marconi niet de teekens over groote afstanden te verzenden, en daarom zocht hij naar middelen om den draagafstand te vergrooten. Na ver schillende methodes toegepast te hebben met telkens hetere gevolgen kwam hij eindelijk tot een nog langen tijd daarna gevolgd middel, namelijk om aan het toestel, waar de electrische trillingen opgewekt werden een langen verticalen metaaldraad te bevestigen waarlangs hij de golven naar een aan het boven einde van den draad aangebrachte metalen plaat voerde, terwijl hij ook een geleidende verbinding met de aarde aanbracht. Hoe grooter nu de verticale afzenddraad gemaakt werd, hoe grooter ook de afstanden waren, waarover bij zijn berichten kon zenden. Hieruit ontwikkelden zich langzamerhand de luchtdraad, waar langs de berichten nu eens uitgezonden, dan weer, in verbinding gebiacht met de ontvangtoestellen, ontvangen werden. Het is duidelijk, dat de installaties voor de verschillende doeleinden, die met deze nieuwe soort van telegrafie beoogd worden heel wat ingewikkelder zijn, dan hierboven beschreven werd, terwijl natuurlijk ook nog verschillen aanwezig zijn in de toepassingen. Het grondidee blijft echter bij alle stations het zelfde. oorts is het zeer zeker der vermelding waard, dat zich op deze grondgedachte verschillende stelsels hebben gebaseerd, waarvan het stelsel „Telefunken" van Braun Siemens en Slaby Ai co en dat van Marconi sterk op den voorgrond treden. Het zou ons echter te ver voeren deze verschillende stelsels nader uiteen te zetten. Meende men vroeger, dat de toestellen volgens het eene stelsel de stralen van die van het andere stelsel niet of gebrekkig konden overnemen, het is mij bij mijn bezoek aan de Gesellschaft für drahtlose Telegraphie m. b. H. „Telefunken" ten duidelijkste gebleken, dat dit wel degelijk mogelijk is, want toen ik in het Hoofdstation van deze Maatschappij te Nauen bij Berlijn was, werden daar bij proefneming berichten opge vangen, welke door het groote station Poldhu in Engeland wer den uitgezonden naar een oorlogsschip in den Atlantischen oceaan. Het is maar de questie, dat het ontvangstation de lengte der uitgezonden electrische golven weet machtig te worden en daarnaar zijne ontvangtoestellen inricht of zooals men dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 460