977 noemt, ze daarop gelijk stemt. En dit is ook weer mogelijk door verschillende toestellen, waarvan de meetstaaf van Slaby zekei wel een der voornaamste is. Toch moet men nu niet denken, dat het reeds gelukt is met deze toestellen precies de lengte der golven te meten; er komen nog verschillen van eenige procenten bij voor, doch de practische resultaten zijn reeds meei dan bevredigend en doet de mogelijkheid zich voor, dat de voor uitgang der techniek op dit gebied ook in deze geleidelijk tot volmaking voert. Hoewel er na de eerste proefnemingen in 1896 door Marconi gedaan nog slechts weinige jaren verloopen zijn, is de practische toepassing van deze telegrafie reeds zeer uitgebreid. Gaf Prof. Braun in 1903 als zijn meening te kennen dat binnen niet al te langen tijd een internationale conferentie zou moeten worden gehouden, teneinde in zake de draadlooze telegiafie meer eenheid te verkrijgen, het jaar 1906 heeft ons die confe rentie te Berlijn gebracht en werd aldaar door de velschillende mogendheden het navolgende overeengekomen Het zwaartepunt van de overeenkomst ligt in de bepaling dat de wisseling van draadlooze berichten tusschen kuststation en schip verplichtend wordt gesteld, onverschillig welk stelsel van draadlooze telegrafie in gebruik is. Volgens het slotprotocol zullen de Staten, die tot het verdrag zijn toegetreden 1), het recht hebben enkele kuststations vrij te stellen van de ver plichting tot intercommunicatie, onder voorwaarde echter, dat in de plaats van het vrijgestelde station, een ander aan de- behoefte van het algemeen verkeer voldoend station voor de onbeperkte wisseling van berichten wordt opgericht. Van dit recht van uitzondering hebben afgezien Duitschland, de Ver- eenigde Staten van Amerika, Argentinië, Oostenrijk, Hongarije, België, Brazilië, Bulgarije, Chili, Griekenland, Mexico, Monaco, Nederland, Noorwegen, Roemenië, Rusland, Zweden en Uruguay. 1) De „Convention internationale radiographique werd op 3 November 1906 te 5 uur in de zittingszaal van den Rijksdag onderteekend door de volgende Staten: Duitscliland, Vereenigde Staten van Amerika, Argentinië, Oostenrijk, Hongarije, Belgie, Brazilië, Bul garije, Chili, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Groot Brittannië, Griekenland, Italië, Japan, Mexico, Monaco, Noorwegen, Nederland, Perzië, Portugal, Roemenië, Rusland, Zweden, Turkye en Uruguay.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 461