978 Italië heeft zich met het oog op het loopende contract met de Marconi-Maatschappij de bekrachtiging van de overeenkomst voorbehouden. Op voorstel van de Yereenigde Staten van Amerika werd nog een aanvullings-overeenkomst getroffen, waarbij de verplichting van intercommunicatie ook voor de wisseling van berichten tusschen schip en schip wordt voorgeschreven. Deze aanvullings-overeenkomst werd door de volgende Staten onder teekend: Duitschland, Yereenigde Staten van Amerika, Argen tinië, Oostenrijk, Hongarije, België, Brazilië, Bulgarije, Chili, De nemarken, Spanje, Frankrijk, Griekenland, Monaco, Noorwegen, Nedeiland, Roemenië, Rusland, Zweden, Turkye en Uruguay. De overeenkomst met de aanvullende bepaling zullen op 1 Juli 1908 in kracht treden, terwijl de eerstvolgende conferentie in het jaar 1911 te Londen zal plaats vinden. Op deze conferentie werd de uitdrukking radiografie officieel aangenomen ter aanduiding van deze nieuwe toepassing van de electriciteit. Voorts kunnen wij nog vermelden dat Marine- en Militaire stations buiten de bepalingen van de conventie vallen terwijl elke regeering het recht heeft een voor het openbaar ver keer bestemd station uit te sluiten. Evenals het te Bern bestaan de informatie- en afrekeningsbureau voor post- en telegrafie, zal ook vooi de adiotelegrafie een dergelijk bureau worden opgebracht. Uit de bepalingen van deze overeenkomst blijkt mede, dat ei geen bezwaren bestaan tegen het opnemen van telegrammen door verschillende stelsels uitgezonden. Gaan wij thans in het kort na welke toepassingen reeds gemaakt worden van de radiografie, dan verdienen in de aller eerste plaats de Stations Poldhu (Marconi) en Noven (Telefunken) vermelding, daar deze voorzeker wel de grootste capaciteit be zitten en over ongelooflijke afstanden hun telegrammen kunnen verzenden. Op verschillende kustplaatsen zijn stations opgericht om verbinding te hebben met lichtschepen alsook met voorbij varende schepen; verscheidene oorlogsschepen als ook handels vaartuigen van verschillende mogendheden hebben toestellen tot dit doel aan boord; doch vooral ook voor militaire doel einden worden vaste en bewegelijke stations opgericht en ge construeerd. Zoo werden door de Maatschappij Telefunken gedurende verschillende jaren proeven genomen met door hen

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 462