979 geconstrueerde rijdende vonkenstations, welke ten slotte zulke gunstige resultaten opleverden, dat zij in meerdere legers werden ingevoerd, waardoor het groote voordeel wordt bereikt, dat men niet alleen een snel hulpmiddel bij de hand heeft, wanneer op eene of andere wijze een vast gewoon telegraafstation onbruikbaar is ge raakt, maar ook, dat de mogelijkheid verkregen is om berichten te wisselen tusschen troepenafdeelingen, die aan weerskanten van den vijand staan, of wel tot het opsporen van afdeelingeni die van de hoofdmacht gescheiden of wel verdwaald zijn geraakt. Voorts wordt de ordonnansendienst er sterk door verlicht, de optische telegrafie sterk overtroffen, terwijl de groote moeielijk- heden, verbonden aan het aanleggen te velde van gewone telegrafi sche verbinding geheel zijn opgeheven. Het is dan ook niet te boud gezegd, dat binnen korter of langer tijdsverloop iedere natie zich deze stations zal aanschaffen, vooral waar de technici op dit gebied niet blijken te rusten, integendeel volijverig bezig zijn steeds meer en meer verbetering en practische veranderingen aan te brengen teneinde dit nieuwe verkeersmiddel zooveel mogelijk te laten beantwoorden aan de eischen door de militaire wetenschap gesteld. Ondervond men in 1903 bij de proeven genomen op de militaire spoorbaan Berlijn-Zossen nog moeielijkheden om van en naar een rijdenden trein draadlooze berichten over te zenden, in het jaar 1906 zijn die proeven zoover gevorderd, dat men bepaald van zeer gunstige resultaten kan spreken. Men is thans reeds in staat uit het spoorwegstation radiografisch den naderenden trein te berichten, dat de baan onveilig is, zoodat de machinist daar rekening mede kan houdenbij het voorkomen van een of andere bijzonderheid kan de machinist of een der andere spoor wegambtenaren radiografisch om inlichtingen vragen, waarop antwoord ontvangen kan worden langs denzelfden weg, zoodat door dit middel de kans voor spoorwegongelukken sterk ver minderd is. De installaties voor deze toepassing zijn in betrek kelijk kleine houten kastjes vereenigd, die op eenvoudige wijze in een afzonderlijk gedeelte van een goederenwagen kunnen worden aangebracht, terwijl deze aan de bovenzijde op het dak van een rondloopenden ontvang- en uitzenddraad (horizontaal langs het dak aangebracht) wordt voorzien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 463