980 Beschrijven wij thans de in hoofde dezes genoemde Draagbare Stations. Deze stations zijn ontstaan door de behoefte, om de door de rij dende stations in voldoende mate bewezen voortreffelijkheid der draad.looze telegrafie voor den militairen kondschapsdienst ook op kleinere afstanden en in zulke terreinen ten nutte te maken, waar voertuigen de bewegingen der troepen niet meer kunnen volgen. Waar dit in de terreinen, waar ons Indisch leger gewoonlijk moet ageeren, doorgaans het geval is, zoo is het mijns inziens dan ook niet van belang ontbloot, nader kennis te maken met deze stations. Door mijn bezoek bij de „Gesellschaft für drachtlose Telegra- phie m. b. H. „Telefunken" was ik in staat de werking alsook het op- en afbouwen van dergelijke stations gade te slaan en trof mij daarbij de groote snelheid, waarmede deze werkzaamheden ge schiedden. Tevens werden mij aldaar verschillende inlichtingen verstrekt, waarop ik dan ook in den loop van dit artikel de aandacht zal vestigen. Daar groote bewegelijkheid en duurzaamheid bij dit soort in stallaties hoofdvereischten zijn, werd dan ook bij de construc tie op de volgende punten in het bijzonder gelet: 1 Lichtheid en groote handelbaarheid der toestellen 2 buitengewoon groote bedrijfszekerheid 3 het bereiken van een hoogen werkingsgraad met zoo een voudig mogelijke middelen 4 practische bruikbaarheid voor oorlogsdoeleinden; 5 duurzaamheid en de grootst mogelijke eenvoudigheid van alle gebezigde toestellen en onderdeelen. In de laatste jaren werden uitgebreide proeven genomen dooi de Maatschappij met de door haar vervaardigde inrichtingen en practisch werd naar het meest eenvoudige gezocht. De verkre gen resultaten bij de verschillende proefnemingen met Cavalerie en Infanterie deden ten duidelijkste uitkomen, dat de ten slotte geconstrueerde stations zeer groote diensten kunnen bewijzen bij den ophelderingsdienst der Cavalerie en bij den voorposten- dienst der Infanterie. Een draagbaar station bestaat nu uit de volgende onderdeelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 464