983 f. Een automatische onderbreekinrichting van den gelijk stroom bij het uitschakelen van luchtdraad en tegenwicht. g. Een aansluitcontact. De hoortoestel, waarmede men de teekens ontvangt, is de zoogenaamde hoorontvanger met electrolytischen detector yan Schloemilch, welke in den tegen woordigen tijd door zijn prachtige wijze van werken, als de beste toestel voor draadlooze telegrafie wordt beschouwd. Hij munt uit door zeer groote gevoeligheid aan den eenen, en door een bewonderenswaardige eenvoudigheid van gebruik aan den anderen kant. De toestel bestaat in hoofdzaak uit den detector, de telefoon en een stroombron, die alle drie tot één stroomkring vereenigd zijn. Gaan wij hier in het kort de werking ervan na, want dit toestel vervangt 'de coherer-inrichting, welke wij in de in leiding beschre'ven. De detector dan bestaat uit een klein van boven gesloten glazen reageerbuisje, dat met verdund zwavelzuur gevuld is en waarin twee electroden aangebracht zijn. Aan den draad, die met de positieve pool van de stroombron verbonden is, ontwikkelt zich zuuistof, aan den anderen waterstof. Zijn beide electroden met de genoemde gassen overdekt, dan houdt de stroom van het element op, daar de gassen door de aanraking met het platina, waaruit de electroden bestaan, een stroom ontwikkelen, die tegengesteld is aan dien van het element, en ook aanmerkelijk sterker is. Komen nu op dezen eerstgenoemden stroom electrische golven, dan treedt een zekere versterking daarin op, waardoor een geruisch ontstaat, dat in de met den detector verbonden telefoon waarneembaar is, zoodat men de vonken telegrafische teekens van een verwijderden seintoestel met het oor kan opnemen. Nu heeft men door proefnemingen ontdekt, dat de polarisatiecel, dat is het glazen buisje met verdund zwavelzuur en de beide platina electroden, des te gevoeliger is, naarmate de oppervlakte van de positieve electrode kleiner genomen wordt, en zoo hebben deze draden bij het stelsel „Telefunken" dan ook een doorsnede van 0,001 mM. en een lengte van 0,01 mM. De afmetingen van den negatieven draad hebben geen invloed cp de gevoeligheid van den toestel. Het gemakkelijk regelen dezer gevoeligheid,

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 467