985 daarbij behoorende reservestukken en werktuigen geladen worden (Zie fig 5). Het gewicht van zulk een volledig beladen kar be draagt van 800 850 K.G. Met deze kar brengt men de beide stations naar de plaats, alwaar de staf der troepen zich opstelt, die met de troepenafdeelingen, welke vooruitgezonden worden in draadloos telegrafische gemeenschap wenscht te blijven. Al hier blijft de kar staan, en wordt station No. 1 opgericht, het geen, wanneer de bedieningsmanschappen met hun werk vol doende op de hoogte zijn, in 15 a 20 minuten tijds kan geschie den, na welken tijd het eerste telegram verzonden kan worden. Station No. 2 marcheert dan met de vooruit te zenden troepen mede. Het hangt er nu maar van af bij welke soort van troepen het station wordt ingedeeld, want hierop heeft de wijze van ver pakking betrekking. Bestaan de troepen uit Cavalerie, dan wordt het station op 4 paarden met speciaal daarvoor ingerichte draagzadels overge laden op de wijze zooals de figuren 6 tot 9 dat op duidelijke wijze aangeven. Het maximum gewicht per paard bedraagt dm 50 K.G. Alsdan zijn als geleide van het station aan personeel noodig: .1 officier, 1 onderofficier en 7 manschappen, waarvan de onder officier en 5 manschappen benoodigd zijn voor het oprichten van den mast, terwijl de 2 overblijvende manschappen als paarden- houders dienst doen. Is het station eenmaal tot seinen gereed, dan zijn voor het bedienen van den sein- en den hoortoestel één man, en voor het opwekken van den stroom door middel van de trapmachine (wanneer men hierbij met één aflossing werkt, wat voldoende geacht wordt) twee man noodig, in het geheel dus drie personen. Wordt het station daarentegen bij Infanterieafdeelingen in gedeeld en is het tengevolge van het zware terrein niet mogelijk station No. 2 op de kar vooruit te brengen, dan kan het door 8 manschappen vervoerd worden. Te dien einde worden van elke twee mastdeelen, die dan door banden aan elkander ver bonden worden, draagtoestellen gemaakt, waarop de traptoestel, de dynamo, de condensator en de opstapbankjes op transport planken bevestigd, ieder door twee man gedragen worden. Alle foudralen en zakken zijn dan ook tot dit doeleinde van

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 469