987 ze veelzijdiger gebezigd kunnen worden, dan dit met de rijdende stations tot nu toe het geval was Hierdoor is een middel gevonden, waardoor de mogelijkheid aangeboden wordt, de voordeelen van een bedrijfszekere als ook snelle verbinding met de in de voorste liniën strijdende troepen te verkrijgen en te benutten, wat gewis voor de troepenleiding van zeer groot belang geacht mag worden. Juist daarom acht ik het zoo wenschelijk, de aandacht op deze soort stations voor het Ned-Indische leger te vestigen en er daarbij nog op te wijzen, dat, waar men in Indië in de meeste streken over bamboe kan beschikken, en dit materiaal uitstekend voor masten is te gebruiken, het gewicht van elk station nog met ongeveer 30 KG. verminderd zou kunnen wor den, door de 8 magnalium buisdeelen, elk 3 KG. wegende en de 7 moffen, welke tot bevestiging der mastdeelen dienen, weg te laten en daarvoor tot geleidende verbinding van het lucht net met de seintoestel een metalen (bronzen) draadkabel te nemen. Hierdoor wordt het totaal gewicht voor iederen dra ger, want deze zullen hier in Indië wel doorgaans gebezigd worden, evenredig geringer, terwijl doordat de bamboes in den regel langer zijn dan de magnalium mastdeelen ook het oprich ten der masten in korteren tijd kan geschieden. Dit gewicht kan nog aanmerkelijk verminderd worden door de steunstan- gen, strekpalen, haringen enz., welke bij het oprichten van een mast gebruikt moeten worden, op de plaats zelve te laten vervaardigen uit bamboe, hetgeen op gemakkelijke wijze geschie den kan. Voorts zou het geheele station zoodanig verpakt kunnen worden, dat slechts 6 dragers gebruikt behoeven te worden, waardoor het personeel per station ook met twee personen zou verminderd worden, wat geen belemmering in de werkzaamheden zou ver oorzaken, daar voor het oprichten van den mast slechts 5 man noodig zijn; welk aantal bij gebruik van bamboe wellicht zelfs met een zoo niet twee verminderd zou kunnen worden, hetgeen gemakkelijk zoude kunnen worden ingezien, wanneer wij in dit opstel het oprichten meer uitvoerig beschreven hadden. 1) 1) Wij lieten dit echter met voorbedachten rade na, omdat zulk een beschrijving meer

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 471