988 De vraag doet zich thans voor of, waar de terreinen waarin wij moeten ageeren meestentijds sterk begroeid, dan wel zeer geaccidenteerd zijn, hierin geen hinderpalen zullen worden aan getroffen voor het goed werken der toestellen Naar mijne bescheiden meening zullen deze hinderpalen niet behoeven te bestaan, of anders wel uit den weg geruimd kunnen worden. In de Makassaarsche Courant heeft men tijdens de expeditie naar Boni kunnen lezen, dat van Balang Nipa uit telegrammen gewisseld werden door den Commandant van de Assahan met Makassar, dus over een afstand van 185 KM., als ook met Hr. Ms. Koningin Regentes in de Golf van Boni en bleek het als- toen mogelijk te zijn ook teekens over de bergruggen van Ce" lebes heen te zenden door middel van de krachtige installatie op Baraja. Nu is zeer zeker de installatie bij de draagbare stations niet zoo krachtig, ja zelfs in verhouding tot die op Baraja zeer zwak te noemen, doch met bedoelde stations kan toch in middelmatig geaccidenteerd terrein over afstanden van 3050 KM. gewerkt worden. Waar nu voorts de afstand, waarover gewerkt zal wor den, behalve van de installatie der krachtbron ook afhangt van de lengte van den gebruikt wordende antenne of luchtdraad, daar vraag ik mij af, of het niet mogelijk zoude zijn door wijziging van luchtdraad cq. golflengte, zoodanig, dat hij boven het ge boomte uitsteekt en hier dus niet meer door gehinderd wordt, toch te telegrafeeren. Waar bij de rijdende stations naast masten ook ballons en vliegers gebezigd worden met luchtdraden van bepaalde lengten, daar komt het mij voor, dat deze eveneens bij de draagbare stations gebruikt kunnen worden, waardoor de luchtdraad tot op zekere hoogte boven den grond gebracht wordt. In begroeid terrein lijkt het mij, met het omhoogbrengen, het verkieselijkst toe, ballons te gebruiken. Wanneer er nu maar voor gezorgd wordt, dat de antennes „elkander zien", zooals Prof. Braun dat zeer kernachtig uitdrukt in een van zijne opstellen, dan kan ik mij niet voorstellen, dat er geen gemeenschap zoude worden verkregen, te meer waar deze iu een reglement, dan wel in een eenvoudig tijdschriftartikel thuis behoort en het aan de hoofdzaak ook zeker weinig afdoet, of men precies de verschillende werkzaamheden der onderscheidene nummers weet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 472