989 geleerde over de door hem gedane proeven ter vergelijking van zijn stelsel met dat van Marconi zegt: „Ook als men het ont vangstation zoo verschoof, dat een kerk den afzender volkomen bedekte, ja als men zich midden in zijne electrische schaduw begaf, bleven bij mijn inrichting de teekens nog even sterkzij waren zelfs nog aanwezig, toen een dicht bosch met bladerrijk geboomte, dat bijna even hoog was als de ontvanger, zich eenige meters daai voor bevond. De energie der om de kerk en het bosch omgebogen stralen bij mijn toestel was nog grooter, dan die van de ongestoord naar den ontvanger komende golven van den Marconi-toestel." Ik meen hier nog ter verduidelijking aan toe te moeten voegen, dat bij deze proeven de afzender geplaatst was op den vierhoe- kigen toren van het natuurkundig instituut te Straatsburg, en de ontvanger aangebracht werd aan een eenvoudigen stang op den grond. De standplaatsen van sein-en ontvangtoestel waren dus niet even hoog; de eerste toestel stond veel hooger. Ligt hierin niet reeds het antwoord op de vraag, die wellicht gedaan kan worden, of in bergachtig terrein verschil van hoogte der standplaatsen ook bezwaren kan opleveren. Naar mijne bescheiden meening zijn vele zoo niet alle bezwaren opgeheven, wanneer kabelballons van niet al te grooten omvang en voldoende draagkracht om den luchtdraad op te houden, gebezigd worden en bij het werken gezorgd wordt, dat de golven van het eene station ongestoord de antenne van het andere station geheel of gedeeltelijk kunnen bereiken. Door het medevoeren van ballons vervallen mast en luchtnet, waardoor het transport der stations weer zooveel gemakkelijker geschieden, en het aantal bedieningsmanschappen per statio n tevens verminderen kan. Mogen de hierbeschreven draagbare stations ook hier in ons leger beproefd worden en de resultaten aanleiding geven tot eene invoering, opdat ook wij van deze nieuwe vinding profi- teeren kunnen. W. E. Asbeek Brusse.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 473