992 geschool, volbrachten ook bijna allen hun dienstplicht bij een der technische wapens en kregen hierdoor een beeld van hetgeen er vereischt wordt. Successievelijk worden de verschillende afdeelingen der fabriek overgebracht naar het uitgestrekte nieuwe terrein aan de Oost grens van Pilsen, zoodat men op het emplacement van de oude fabriek te Pilsen thans nog alleen de bureaux, teökenzalen en de machinefabriek vindt. Het nieuwe emplacement beslaat een oppervlak van 83.7 H. A.i waarvan 64100 M3 reeds bebouwd zijn. In de werkplaatsen werken thans 3600 arbeiders., op de bureaux en teekenzalen ongeveer 400 employé's en ingenieurs, niet „engineers," waarvan een lOOtal met het diploma eener Technische Hochschule. Behalve de technische bureaux en die tot het voeren der administratie, bestaan de werken uit de volgende onderafdeelingen. a. Machinefabriek en grofsmederij b. IJzer en metaalgieterij c. ketelsmederij cl. staal werk; e. bergwerk f. wapenfabriek of fabriek voor oorlogsmaterieel g. fabriek voor bruggenbouw; h. kolenmijn. Verder: een electrische centrale; een timmermanswerkplaats tevens modelmakerij een schietterrein een chemisch laboratorium en een laboratorium tot het nemen van proeven op technisch- •mechanisch gebied. Het benoodigde ijzer wordt verkregen uit het eigen bergwerk te Wörlik, nabij Pilsen, de steenkolen uit de eigen kolenmijn nabij Brüx. Alle werkplaatsen, enz. zijn onderling door spoorbanen ver bonden, welke bij het station Pilsen-Skodawerke op de groote lijn Pilsen-Eger uitloopen. Voor den dienst op de lijnen van het etablissement wordt gebruik gemaakt van eigen locomotie ven. Voor het transport van bijzonder zware of bijzonder

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 476