993 groote lasten wordt beschikt over speciale wagons met een draagvermogen van 66.000 K.G. Het spreekt als van zelf, dat alle bureaux en werkplaatsen elec- trisch verlicht, centraal verwarmd en telephonisch verbonden zijn. Yoor de beambten heeft men een pensioen- en een ziekenfonds; verder is het geheele personeel tegen ongevallen verzekerd bij de Rijksverzekeringsbank. Yoor de werklieden heeft men nette woningen nabij het etablissement. De meesten geven er echter de voorkeur aan in of bij Pilsen een eigen optrekje te huren. Op het terrein is een groote cantine, met twee reusachtige zalen op iedere verdieping, waar de werklieden hun maal of verschingen komen gebruiken. Voor het maal wordt 16 kreuzer, voor 1/2 Liter bier 6 kr. berekend, totaal ƒ0.22 Aan het hoofd van deze inrich ting staat als intendant een oud-majoor-intendant van het leger. Voor de verschillende werkplaatsen wordt de beweegkracht geleverd door de electrische centrale. Een dynamo van 1500 paardekrachten (I) levert den benoodigden stroom. Het groote gevaarte werkt volkomen geruischloos Daar de andere afdeelingen hoe interessant en indrukwek kend reeds ieder op zich zelf (de staalwerken b.v, verwerken meer dan 100 ton staal per dag) voor ons van minder belang zijn, zullen wij ons bepalen tot een korte beschrijving van de onderafdeeling oorlogsmaterieel, de wapenfabriek, en hetgeen hiermede in verband staat. De kriegstechnische Abteilung, de wapenfabriek, op het nieuwe terrein (II), bestaat uit de ateliers tot het vervaardigen van vuurmonden en pantseringen te Pilsen en de werkplaatsen tot het vervaardigen van munitie, enz. te Bolewetz, nabij Pilsen, waar ook de schietbaan ligt. De ateliers van de wapenfabriek beslaan een oppervlak van 14600 M2 en bestaan uit vier afdeelingen. a. De hoofdgalerij, bestaande uit twee evenwijdige galerijen, waarin de werktuigen tot het bewerken van stukken van mid delmatig en groot kaliber staan opgesteld. (IV) b De linkerzij galerij, eveneens uit twee evenwijdige galerijen bestaande, met werktuigen voor de constructie van affuiten en pantseringen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 477