994 - c. De rechterzijgalerij, in vier afdeelingen gesplitst. Hier vindt men de werktuigen voor de constructie van mitrailleurs, kanonnen van klein kaliber met hun affuiten, de onderdeelen en sluitstukken van de grootkalibervuurmonden en verder die voor het vervaardigen van lichte projectielen. (III) cl. Rechthoekig op de drie eerste galerijen staat een hooger opgetrokken gebouw, waar de affuiten, pantsertorens en pant seringen voor de stukken van groot kaliber worden afgewerkt en gemonteerd. Speciale motoren zijn hier opgesteld tot het afwer ken van kanonnen van groot kaliber, van 17 30.5 c.M. Ook de projectielen voor deze vuurmonden worden hier vervaardigd. In alle afdeelingen heeft men electrische kranen tot het ver plaatsen van zware lasten. Deze kranen loopen op een hoogte van 6 a 7 M. boven den grond over rails. In de laatste afdee- ling hebben die kranen een capaciteit van 60 tot 80 ton. Voor de levering van den electrischen stroom benoodigd voor de wapenfabriek, worden 1000 paardekrachten van den motor besteed. De afbeeldingen II, III en IV geven een kijkje op het uit- en inwendige van de wapenfabriek. Het schietterrein te Bolewetz beslaat met inbegrip van de schiet baan een oppervlak van 26 H. A. Men vindt er bureaux, stallen, een machinegebouw met een dynamo van 60 paardekrachten voor levering van den stroom voor beweegkracht en electrisch licht, laboratoria voor het ver vaardigen van munitie, 8 munitiemagazijnen en 1 kruitmagazijn. Die magazijnen zijn, elk afzonderlijk, gebouwd op in den bergwand uitgegraven emplacementen, terwijl die emplacementen op grooten afstand van elkander liggen, zoodat de explosie of brand van een der magazijnen of laboratoria geen gevaar voor de andere gebouwen met zich voert. De magazijnen en werkplaatsen worden bij nachtwerk van builen af door de vensters middels lampen met reflectoren elec trisch verlicht. Als bliksemafleiders bezigt men het nieuwste systeem, geen spitsen op de gebouwen, doch een over het gebouw gespannen draadnet, geheel vrij van het gebouw. Alle werkplaatsen en magazijnen zijn door spoorbanen onder ling en met den spoorweg Pilsen-Dux verbonden. Het geheele terrein wordt met booglampen verlicht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 478