567 b. dat de theoretische vorming daaraan ondergeschikt moet zijn. In hoofdzaak moet zij beschouwd worden als middel om de practische geschiktheid te verkrijgen c. dat de karaktervorming niet een scherp afgescheiden deel der opleiding kan zijn, maar dat ze zich voortdurend door de geheele opleiding en het huishoudelijk leven der cadetten heen zal slingeren; dat men dus steeds bij de oefe ningen, de lessen en de levenswijze aan de karaktervorming de meest mogelijke aandacht dient te schenken. Zoo zal het gezond verstand moeten worden ontwikkeld door •een ruim opgevat, logisch en aanschouwelijk onderwijs. Onder logisch dient te worden verstaan, dat de leerling wordt geoefend in het overdenken der logica van elk vraagstuk. Het hoe en waarom van elke zaak moet hem ten slotte steeds duidelijk voor oogen staan. Slechts bij hooge uitzondering late men den leerling wijsheden op gezag aannemen. Verder vergete men niet welk een groote invloed gezondheids toestand en lichaamsontwikkeling op de karaktervorming heb ben. Hierop moet dan ook voortdurend worden gelet, zoowel door lichaamsoefeningen onder zaakkundige leiding als, vooral in het begin, door voortdurende waarneming van het physiek van elk in het bijzonder door de aan de inrichting verbonden offi cieren en leeraren en, waar mogelijk, door de doktoren. Wen- schelijk is het, dat elke leerling eens in het half jaar gedetail leerd geneeskundig wordt onderzocht. Vooral voor de oogen is dit van veel belang. De geheele inrichting, maar vooral de leer- en slaapzalen moeten aan de strengste hygiënische eischen voldoen, hetgeen bij lange na niet gezegd kan worden van het oude kasteel te Breda, wa.ar vooral de verlichting en ventilatie veel te wenschen overlaten. Naar eene gezonde, eenvoudige levenswijze dient te worden gestreefd. De wilskracht dient ontwikkeld te worden door het leeren overwinnen van telkens grooter wordende moeilijkheden. Aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1907 | | pagina 47